CNN

Jedną z pierwszych rzeczy, które zauważysz po wejściu do Mystery Hotel Budapest, jest magiczny dywan w stylu Aladyna, „unoszący się” nad recepcją.

To pierwsza wskazówka, że ​​w tym butikowym hotelu kryje się o wiele więcej, niż mogłoby się wydawać.

Do tego niezliczone kasetony świetlne na ścianach wyświetlające animowane obrazy, które zmieniają się kilka razy dziennie, oraz winda, częściowo zasłonięta aksamitnymi zasłonami.

W zależności od tego, w którym pokoju się zatrzymasz, możesz leżeć pod zagłówkiem z wersją „Dziewczyny z perłą” Johannesa Vermeera, w której „dziewczyna” trzyma w dłoni iPhone’a, lub „imprezowa dziewczyna” interpretacja „Mony Lisy” Da Vinci wraz z wejściówkami VIP na festiwal Sziget w Budapeszcie.

A jeśli zdarzy Ci się zarezerwować wizytę w „tajnej” sali konferencyjnej Pitagorasa, będziesz musiał wymyślić, jak samemu ją otworzyć (wskazówka – w grę wchodzi skromne pudełko).

Położony w dzielnicy Terézváros w Budapeszcie Mystery Hotel jest prawdopodobnie jednym z najbardziej ekscytujących hoteli w mieście dzięki intrygom kryjącym się za jego murami.

Akcja rozgrywa się w dawnej głównej siedzibie Symbolicznej Wielkiej Loży węgierskich masonów, co stanowi inspirację dla jej enigmatycznego tematu, a także filmów takich jak „Kod Da Vinci”.

Choć brakuje w nim spektakularnego widoku na miasto i centralnej lokalizacji niektórych bardziej znanych hoteli w Budapeszcie, obiekt został otwarty w maju 2019 roku i szybko staje się jednym z najbardziej przyjaznych Instagramowi miejsc na pobyt w Budapeszcie.

To z pewnością nie jest przypadek. W rzeczywistości projektant hotelu Zoltán Varró przyznaje, że opracowując koncepcję nieruchomości, miał na myśli „lubię”.

„Instagram naprawdę zmienił branżę hotelarską” – Varró mówi CNN Travel. „Około 20 lat temu ludzie chcieli współpracować z wielkimi nazwiskami, ponieważ czuli się przy nich bezpiecznie.

„Teraz najważniejsze jest wyróżnić się. Każdy szuka czegoś wyjątkowego. Media społecznościowe są niezbędne.

„Kiedy gość zobaczy coś niesamowitego i zrobi zdjęcie, w ciągu kilku sekund może podzielić się nim z resztą świata”.

Viktória Berényi, dyrektor ds. rozwoju biznesu w hotelu Mystery, twierdzi, że media społecznościowe pomogły w zdobyciu dużej liczby rezerwacji.

„Pierwsze wrażenie jest najważniejsze” – mówi Berényi. „W Budapeszcie jest duża konkurencja. Na początku mieliśmy pewne trudności z zaangażowaniem ludzi.

„Ale mieliśmy wielu gości, którzy przybyli tutaj, ponieważ zobaczyli zdjęcia na Instagramie”.

Jedną z wielu intrygujących części hotelu jest Wielka Sala, która pełni funkcję jadalni, baru, a także lobby.

Varró zdecydował się uczynić go głównym obiektem zainteresowania budynku po obejrzeniu fotografii ukazujących znaczenie tego pomieszczenia w latach 90. XIX wieku, kiedy regularnie gromadzili się tu węgierscy masoni.

Wśród elementów zachowanych ze starego budynku znajduje się wielka klatka schodowa.

Masoneria, jedno z najbardziej wpływowych i znanych tajnych stowarzyszeń, zostało założone w Wielkiej Brytanii, ale szybko rozprzestrzeniło się na Europę i resztę świata.

Ruch świecki wzoruje się na bractwach średniowiecznych kamieniarzy, którzy używali tajnych słów i symboli, aby wzajemnie uznawać swoją legalność.

Po tym, jak była Republika Rad na Węgrzech, a później Minister Spraw Wewnętrznych Węgier Mihály Dömötör, wydała zakaz działalności masonów w 1920 r., budynek zaczął służyć jako szpital wojskowy.

Był również używany przez Węgierskie Stowarzyszenie Gwardii Narodowej, zanim powrócił do użytku masonerii po II wojnie światowej. Jednak w czasach komunizmu mieściło się w nim Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, aż do upadku reżimu w 1989 r.

Nie trzeba dodawać, że budynek znacznie się zmienił podczas wielu różnych wcieleń, a jego elementy masonerskie zostały ukryte.

„Po komunizmie pokój został zniszczony” – mówi Varró. „Aspekty masońskie zostały całkowicie omówione, ponieważ nikt nie chciał o tym rozmawiać.

„Nie chciałem tego [the Great Hall] być ukrytym. To serce budynku.”

Sklepiony sufit, który został całkowicie odrestaurowany, ozdobiony jest pięknymi motywami, a ściany ozdobione są jasnymi kolumnami i kasetonami.

Chociaż cały hotel jest wypełniony żyrandolami, największy wisi bezpośrednio nad marmurową podłogą szachownicy w Wielkiej Sali.

Na drugim końcu sali znajdują się dwie żelazne spiralne schody prowadzące na galerię, gdzie znajduje się prywatna jadalnia przeznaczona dla większych grup.

Oświetlona świecami wielka klatka schodowa jest jednym z wielu elementów zachowanych z pierwotnego budynku z 1896 roku, wraz z głównymi drzwiami.

Z szóstego piętra można zobaczyć obok siebie elementy elewacji starego budynku i nowego budynku.

Varró zachowało wokół budynków różne motywy używane w symbolice masońskiej, a także rzeźby sfinksa, kwadratu i kompasu.

Nawet obrazy na korytarzach są powiązane z masonerią, niektóre są dziełem masonerii, inne zaś autorstwa artystów z krajów silnie powiązanych z ruchem świeckim.

Jednak Berényi podkreśla, że ​​Tajemniczy Hotel reprezentuje znacznie więcej niż tylko masonerię, zauważając, że organizacja ta, zniszczona teoriami spiskowymi, może dla niektórych mieć negatywne konotacje.

„Chociaż jesteśmy dumni z historii, nie możemy powiedzieć wszystkiego o masonach, ponieważ różnym ludziom reprezentują różne rzeczy” – mówi.

Niektóre apartamenty wyposażone są w zagłówki z unowocześnioną wersją obrazu Leonarda Da Vinci

Istnieją trzy różne style apartamentów: dorycki, jonowy i koryncki. Pokoje w stylu doryckim, z których roztacza się widok na hotelowy dziedziniec i spa Secret Garden, urządzone są w stylu angielskiego wiktoriańskiego i utrzymane w różnych odcieniach zieleni.

Pokoje Ion mieszczą się na wyższych piętrach hotelu i utrzymane są w stylu francuskiej mansardy, natomiast pokoje korynckie wyposażone są w meble w stylu barokowym, takie jak bordowe aksamitne zasłony.

Zlokalizowany na szóstym piętrze Apartament Atelier jest najbardziej wyjątkowym apartamentem w budynku. Zaprojektowany na wzór pracowni malarza, posiada marmurowe schody, ceglane ściany, ogromne obrazy i dziesiątki dywaników. Nawet szafka pod telewizor ma formę sztalugi artystycznej.

„Pierwotnym planem było przeznaczyć ten pokój na magazyn, ponieważ miał tylko dwa małe okna” – wyjaśnia Varró.

„Kiedy zdecydowałem się zrobić z tego jeden z największych apartamentów, właściciel pomyślał, że zwariowałem. Ale stało się bardzo popularne.”

Apartament jest często zamawiany na prywatne spotkania, a na prywatne imprezy wynajmuje go taki luksusowy włoski dom mody Dolce&Gabbana.

Znajdujące się na dziedzińcu spa Secret Garden Day Spa jest jedną z głównych atrakcji hotelu.

Choć trudno jest naśladować Wielką Salę, nie wspominając o barze na dachu Sky Garden, z którego roztacza się widok na Pałac Królewski, hotelowe spa jest kolejnym wyróżniającym się miejscem.

W Budapeszcie jest mnóstwo pięknych łaźni termalnych do wyboru, co oznacza, że ​​każde hotelowe spa musi tutaj robić wrażenie, aby przyciągnąć gości.

Jednak Secret Garden Day Spa zdecydowanie nie zawodzi.

Usytuowany na zamkniętym dziedzińcu hotelu, przypomina barokowy ogród z imponującymi palmami i piękną fontanną.

Goście mogą zrelaksować się na leżakach, skorzystać z sauny i łaźni parowej lub skorzystać z wielu oferowanych zabiegów kosmetycznych, zabiegów na ciało i masaży.

Oświetlenie w spa jest również fantastyczne ze względu na położenie na dziedzińcu i szereg kryształowych żyrandoli.

„To było puste miejsce” – mówi Varró. „Chciałem stworzyć coś innego. Myślę, że to [the courtyard] to idealne miejsce na SPA. Budapeszt nie jest zbyt słonecznym miastem, ale tutaj zawsze jest lato.”

Jego centralnym elementem jest niewątpliwie wspaniały jacuzzi, z którego roztacza się fantastyczny widok na fasadę budynku.

„Nie mamy tu wód termalnych, ale mamy to” – mówi Berényi. „To jacuzzi jest bardzo popularne na Instagramie.”

Tajemniczy hotel w Budapeszcie, 1064 Budapeszt, ul. Podmaniczky 45; +36 1 616 6000

Źródło

Previous articleOto jak zamienić rozstępy w dzieło sztuki!
Next articleW „Środie” Jenna Ortega sprawia, że ​​serial Netflixa „Rodzina Addamsów” wygląda błyskawicznie

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here