CNN

Debiutując swoimi pierwszymi lotami w styczniu 2020 r., tajwański start-up STARLUX Airlines może być pierwszym nowym graczem od 30 lat, który wywróci do góry nogami duopolowy rynek lotniczy na wyspie.

I jeszcze zanim przewoźnik, nazywany pierwszą luksusową butikową linią lotniczą na Tajwanie, wypuścił swój pierwszy samolot w powietrze, wywoływał zamieszanie.

Jedenaście minut po rozpoczęciu sprzedaży biletów w Internecie 16 grudnia przewoźnik z Tajpej wyprzedał wszystkie miejsca na pierwsze trzy loty – Tajpej-Makau, Tajpej-Penang i Tajpej-Danang.

Jednak zarówno obserwatorzy lotnictwa, jak i opinia publiczna są wzburzeni z innego powodu: dramat o sukcesji z udziałem założyciela STARLUX Chang Kuo-wei, który jest tak soczysty, że lokalne media nazywają go „księciem Hamletem” branży lotniczej.

Ta szekspirowska opowieść zakorzeniła się w 2016 roku, kiedy w wieku 88 lat zmarł Chang Yung-fa, założyciel tajwańskiej grupy Evergreen i linii lotniczych EVA Airways, wywołując walkę o to, kto przejmie jeden z największych rodzinnych konglomeratów na wyspie.

Chang (49 l.), który był prezesem EVA od 2013 r., ujawnił, że jego zmarły ojciec w testamencie umieścił go na następcy spółki-matki Evergreen.

Syn był uwielbianą postacią w branży lotniczej, znaną ze swojej otwartości i wiedzy specjalistycznej. Syn miał doświadczenie w pracy dla EVA Airways zarówno jako technik lotniczy, jak i pilot.

Jednak będąc najmłodszym synem i jedynym dzieckiem drugiej żony Chang Yung-fa, awans Chang Kuo-wei wywołał rodzinny spór. Wkrótce był usunięty z EVA ze stanowiska przewodniczącego na posiedzeniu zarządu zwołanym przez innych członków rodziny.

Kilka miesięcy później ogłosił, że zamierza uruchomić własną linię lotniczą – STARLUX Airlines.

Lokalne media nazwały to planem odwetu na wzór Hamleta.

Oczekiwania na uruchomienie nowej linii lotniczej wzrosły, ponieważ zarówno EVA Airways, jak i China Airlines, dwie główne tajwańskie linie lotnicze, nękają strajki i konflikty wewnętrzne.

China Airlines i jego załoga osiągnęły porozumienie po tygodniowym strajku w lutym 2019 r., natomiast EVA Airways doświadczyło 17-dniowego strajku w lipcu, najdłuższym w historii tajwańskiego lotnictwa.

Jednak według zespołu STARLUX Changowi nie grozi zemsta.

„On nie myśli, że jest «Hamletem»” – mówi CNN Travel KW Nieh, dyrektor ds. komunikacji w STARLUX. „To nie ma nic wspólnego z zemstą”.

„Ze względu na swoją pasję do lotnictwa Chang po zerwaniu z kajdanami Evergreen Group pragnie jedynie zbudować idealną linię lotniczą, która odzwierciedlałaby jego styl. Buduje STARLUX, aby spełnić oczekiwania swojego zmarłego ojca.”

CNN Travel zwróciło się do EVA Air z prośbą o komentarz.

Za mundurami załogi STARLUX stoi lokalny projektant Sean Yin.

Czas pokaże, czy firma STARLUX z siedzibą w Tajpej będzie w stanie prześcignąć innych głównych graczy na wyspie, ale z pewnością poprawi to sytuację Tajwanu w lotnictwie.

Linia lotnicza wprowadza nową generację samolotów pasażerskich, w tym A321neo i A350-1000, „oba debiutują na Tajwanie po raz pierwszy” – mówi Nieh.

Rzeczywiście, STARLUX jest pierwszą tajwańską linią lotniczą wyposażoną w A321neo – wszystkie 10 samolotów zostanie dostarczonych do końca 2021 r. STARLUX podpisał największą pojedynczą umowę zakupu Airbusa na Tajwanie, kupując w marcu 2019 r. 17 samolotów A350XWB.

W zeszłym miesiącu Chang sam pilotował pierwszego A321neo firmy STARLUX z Hamburga do Tajpej.

„Flota powiększy się do 27 samolotów do końca 2024 r. i 50 do końca 2030 r.” – dodaje Nieh.

Wnętrze wąskiej kabiny, zaprojektowane przez studio BMW Designworks, jest wyposażone w eleganckie siedzenia, skórzane zagłówki i systemy rozrywki pokładowej we wszystkich klasach.

Fotele klasy ekonomicznej będą wyposażone w 10,1-calowy ekran o rozdzielczości 720p, natomiast fotele klasy biznes – wyposażone w siedzenia o wąskim nadwoziu, które można rozłożyć w 82-calowe, w pełni płaskie łóżko – będą wyposażone w system rozrywki pokładowej o przekątnej 15,6 cala 1080p.

Bezpłatny bezprzewodowy dostęp do Internetu z podstawowym dostępem (wysyłanie SMS-ów tylko dla pasażerów w klasie ekonomicznej) będzie oferowany w obu klasach wszystkich lotów STARLUX – także po raz pierwszy na Tajwanie.

Liczne są także lokalne akcenty. Wyjątkowy zapach do kabiny – z nutami drzewnymi, skórzanymi i kwiatowymi – został stworzony przez tajwańską markę zapachową P.Seven. Mundur załogi linii lotniczej, nawiązujący do motywów retrofuturystycznych podróży w latach 40. i 50., jest dziełem lokalnego projektanta Seana Yina.

Pozycjonując się jako butikowa linia lotnicza, STARLUX ma na celu zdobycie rynku z wyższej półki.

Aspirując do bycia Emiratami Azji, STARLUX przysięga świadczyć również usługi premium.

Podczas niedawnego wydarzenia prasowego Chang powiedział, że linie lotnicze STARLUX Airlines nie rozpoczną wojny taryfowej. Zamiast tego bilety będą rozsądne, ale droższe niż u konkurencji.

„Uważamy, że latanie jest przyjemną częścią podróży” – dodaje Nieh. „Oferujemy usługi na najwyższym poziomie i wyjątkowe. To odróżnia STARLUX od innych firm na rynku.

„ Pozycjonujemy się jako butikowa linia lotnicza, ukierunkowana na rynek wyższej klasy. Wprowadziliśmy do oferty najbardziej zaawansowane modele samolotów z najnowszą technologią lotniczą i fotelami. Oferujemy znakomite usługi, więc cena będzie nieco wyższa niż w przypadku innych linii lotniczych”.

Zdaniem eksperta ds. lotnictwa CK Law, starszego doradcy Wydziału Polityki Lotniczej Chińskiego Uniwersytetu w Hongkongu, to wyjątkowe umiejscowienie to sprytne posunięcie dla STARLUX.

„Wiele nowych linii lotniczych wykorzystuje na rynku sektor tanich linii lotniczych, szczególnie w tej części świata” – mówi Law.

„To zdecydowanie główny trend. Powinien istnieć rozsądny popyt na segment rynku pasażerów z najwyższej półki”.

Oczekuje jednak, że nowa linia lotnicza nadal będzie miała wpływ na ceny biletów lotniczych w dłuższej perspektywie.

„Z punktu widzenia pasażerów nowe i istotne korzyści będą dla nich dostępne w dłuższej perspektywie dzięki nowym możliwościom wyboru i możliwym nowym obniżkom cen. Na pokładzie samolotu będzie konkurencja w zakresie lepszych usług” – mówi Law.

Strajki w 2019 r. dotknęły zarówno EVA Airways, jak i China Airlines, dwie główne linie lotnicze Tajwanu.

W ostatnich latach Tajwan odnotowuje znaczny wzrost liczby pasażerów i lotów.

Boeing to oszacował Zapotrzebowanie lotnicze Tajwanu będzie wyższy niż średnia roczna w regionie Azji Północno-Wschodniej – 2% w ciągu najbliższych dwóch dekad – jako całości.

Ale czy jest wystarczająco dużo miejsca, aby pomieścić inną dużą linię lotniczą?

„Nowa linia lotnicza oferująca pełen zakres usług z pewnością wprowadziłaby wiele nowej konkurencji na tradycyjnym rynku lotniczym, takim jak Tajwan” – mówi Law.

„To, czy nowa linia lotnicza, czy nawet istniejące linie lotnicze mogą dzięki temu przetrwać, będzie zależeć głównie od tego, jak szybko będzie rósł rynek i czy nowy popyt będzie w stanie wchłonąć nową zdolność podaży lub ją zrównoważyć.

„W przeciwnym razie może to być zacięta rywalizacja i mogą być ofiary”.

Jedno z najważniejszych pytań brzmi: czy nowicjusz może wywalczyć sobie miejsce na rynkach przewozów długodystansowych i tranzytowych, czyli dwóch rynkach, które STARLUX planuje eksplorować?

„Spodziewałbym się osiągnięcia dobrego, wysokiego współczynnika obłożenia na rynkach turystyki krótkodystansowej, ale w przypadku kierunków długodystansowych, które [major competition in Taiwan,] byłoby zdecydowanie większym wyzwaniem” – mówi Law.

„Po pierwsze, nowym liniom lotniczym nie będzie łatwo dołączyć do renomowanego sojuszu. Bez członkostwa w sojuszu pozyskanie pasażerów tranzytowych wcale nie będzie łatwe. Może to jednak być cel długoterminowy” – mówi Law.

Nieh natomiast jest pewny siebie.

„Rozwój STARLUX nie opiera się wyłącznie na rynku tajwańskim. Tajpej ma doskonałe położenie geograficzne – w ciągu pięciu godzin można dotrzeć do głównych azjatyckich miast” – mówi.

„Tajwan, położony w centralnym miejscu łączącym Amerykę Północną, Azję Północną i Azję Południowo-Wschodnią, ma najlepsze podstawy do rozwoju jako węzeł lotniczy. Mamy nadzieję, że dzięki wprowadzeniu i budowie sprzętu i oprogramowania tajwański przemysł lotniczy stanie się węzłem transportowym Azji, wzmocni swoje usługi tranzytowe i sprowadzi na Tajwan dużą liczbę międzynarodowych pasażerów”.

Nieh wskazuje ostatnie badania przez Krajowy Urząd Kontroli tajwańskiego rządu, który twierdzi, że jedynie 10% osób przyjeżdżających na wyspę to pasażerowie tranzytowi.

„W porównaniu z Hongkongiem, Incheon, Szanghajem i Tokio jest miejsce na rozwój rynku” – mówi Nieh. „Jesteśmy co do tej części pewni”.

Początkowy wzrost sprzedaży biletów to dobra wiadomość dla STARLUX.

„Bilety do Makau wyprzedały się w sześć minut; bilety do Danang wyprzedały się w dziewięć, a bilety do Penang w 11 minut” – mówi CNN Liwen Liu, dyrektor działu komunikacji korporacyjnej STARLUX.

„Wszystkie 188 miejsc na każdym z trzech lotów.

„Jesteśmy z tego powodu bardzo szczęśliwi. Mieliśmy swoje oczekiwania, ale reakcja była lepsza, niż się spodziewaliśmy” – mówi Liu.

Chang (drugi od lewej) pilotował pierwszy samolot STARLUX z Hamburga do Tajpej.

Zdobycie wycinka rynku nie jest jedynym zmartwieniem STARLUX.

Opóźnienia w budowie trzeciego terminalu lotniska Taoyuan zmusiły linię lotniczą do budowy stanowisk odprawy, biura lotniska, hangaru technicznego i powierzchni na płycie postojowej przy bardzo ograniczonych zasobach, mówi Nieh.

– Branża lotnicza to ogromna inwestycja i branża pracochłonna – dodaje. „Trudno osiągnąć zysk. Założenie linii lotniczej jest zatem bardzo trudną podróżą. STARLUX posiada najwyższej klasy talenty, które rozumieją wyjątkowy charakter branży. Pomaga uniknąć niepotrzebnych inwestycji, zapewniając stały i zdrowy rozwój STARLUX.

Źródło

Previous articleWizards znajdują dystans i przełamują passę porażek, pokonując Hornets na wyjeździe
Next articleKsiężna Sophie jest uosobieniem godności, gdy składa hołd zmarłej królowej w głęboko symbolicznym stroju

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here