Helikopter przewożący zakładników uwolnionych w ramach umowy o wymianie zakładników na więźniów między Hamasem a Izraelem przybywa do Centrum Medycznego Sheba w Ramat Gan w dystrykcie Tel Awiwu w Izraelu, 30 listopada 2023 r. REUTERS/Athit Perawongmetha

GAZA/TEL AVIV – Hamas w czwartek uwolnił ośmiu izraelskich zakładników w Gazie na mocy zawartego w ostatniej chwili porozumienia o rozejmie, a Izrael miał uwolnić 30 więźniów palestyńskich, w miarę jak negocjatorzy starali się ponownie przedłużyć zawieszenie broni.

Najpierw uwolniono dwie zakładniczki. Izrael zidentyfikował ich jako 21-letnią Mię Schem, którą zatrzymano na imprezie tanecznej wraz z wieloma innymi zakładnikami uprowadzonymi do Gazy, oraz 40-letniego Amita Soussanę. Schem posiada również obywatelstwo francuskie.

Izraelskie wojsko poinformowało, że palestyńska grupa bojowników Hamas uwolniła następnie grupę sześciu kolejnych zakładników i przekazała ich Czerwonemu Krzyżowi. Obrazy telewizyjne pokazywały kilka młodych kobiet z grupy zmierzających w stronę karetek po dotarciu na terytorium Izraela.

Według biura izraelskiego premiera, sześciu uwolnionych zakładników to cztery osoby dorosłe i dwoje nastolatków, którzy są arabskimi obywatelami Izraela w formie beduińskiej.

PRZECZYTAJ: Rozejm w Izraelu-Hamasie przedłużony o jeden dzień, kilka minut przed planowanym wygaśnięciem

Chociaż Izrael wymagał od Hamasu codziennego uwalniania 10 zakładników, aby kontynuować rozejm, rzecznik ministerstwa spraw zagranicznych Kataru powiedział, że w czwartek zostanie zwolnionych tylko ośmiu, a Izrael uwolni 30 Palestyńczyków.

Izraelscy urzędnicy zasygnalizowali otwartość na przyjęcie ośmiu zamiast 10 zakładników w czwartkowej liście zwolnionych. Powiedzieli, że w środę Hamas uwolnił 12 zakładników uważanych za Izraelki, w tym dwie izraelsko-Rosjki, których wolność frakcja palestyńska określiła jako gest dobrej woli wobec Moskwy.

Izraelscy urzędnicy zasugerowali, że te dwie kobiety można zaliczyć do czwartkowej grupy. „Umowa ramowa przewiduje «około 10 (zakładników)» dziennie” – powiedział izraelskiemu radiu wojskowemu minister spraw zagranicznych Eli Cohen, stwierdzając, że uznano, że Izraelczycy posiadający podwójne obywatelstwo spełniają te warunki.

W środę Hamas uwolnił także czterech tajskich zakładników.

PRZECZYTAJ: Rozejm między Izraelem a Hamasem w Gazie przedłużony o dwa dni; Uwolniono kolejnych 11 zakładników

Materiał wyemitowany w Al Jazeera pokazuje, jak dwie pierwsze kobiety uwolnione w czwartek zostały wyprowadzone z białego pojazdu otoczonego przez uzbrojonych bojowników Hamasu w mieście Gaza i spotkały się z urzędnikami Czerwonego Krzyża w tłumie gapiów.

Później zdjęcia opublikowane przez Biuro Premiera Izraela pokazywały Schem obejmującą matkę i brata po tym, jak ponownie spotkali się w bazie wojskowej Hatzerim w Izraelu.

Izrael i Hamas zgodziły się przedłużyć zawieszenie broni o siódmy dzień, podczas gdy mediatorzy kontynuowali rozmowy w sprawie dalszego przedłużenia rozejmu, aby uwolnić więcej zakładników i umożliwić pomoc dotarcie do Gazy.

Blinken mówi, że rozejm „przynosi rezultaty”

Rozejm wstrzymał bombardowania i umożliwił pomoc humanitarną do Gazy po tym, jak znaczna część terytorium przybrzeżnego liczącego 2,3 miliona ludzi została zamieniona w pustkowie w izraelskiej kampanii w odwecie za śmiertelny szał bojowników Hamasu, który miał miejsce 7 października.

Zbrojne skrzydło Hamasu przyznało się do śmiertelnej strzelaniny w Jerozolimie, co Izrael nazwał kolejnym dowodem konieczności zniszczenia bojowników, chociaż nie było żadnych oznak zniweczenia przez to rozejmu w Gazie ani uwolnienia zakładników.

PRZECZYTAJ: Hamas uwalnia trzecią grupę zakładników i twierdzi, że będzie starał się przedłużyć umowę

Mia Schem pojawiła się w nagraniu zakładników opublikowanym w październiku przez Hamas, na którym widać, jak niezidentyfikowany pracownik medyczny opatruje jej zranioną rękę.

Jej ojciec David powiedział w czwartek izraelskiej telewizji Channel 12, że kiedy się spotkają, nie powie jej ani słowa. „Nie chcę jej zadawać pytań, bo nie wiem, co przeżyła”.

Sekretarz stanu USA Antony Blinken przebywający w Izraelu podczas swojej trzeciej wizyty na Bliskim Wschodzie od początku wojny powiedział, że rozejm „daje rezultaty”. Urzędnicy amerykańscy powiedzieli, że Blinken powiedział także Izraelczykom, aby zapewnili bezpieczeństwo palestyńskim cywilom po wznowieniu wojny.

Państwowy organ medialny Egiptu poinformował, że mediatorzy egipscy i katarski pracują nad negocjacjami w sprawie dalszego przedłużenia rozejmu o dwa dni.

Przed czwartkiem bojownicy uwolnili w czasie rozejmu 97 zakładników: 70 izraelskich kobiet, nastolatków i dzieci, każde uwolnione w zamian za trzy palestyńskie kobiety i nastoletnie więźniarki, a także 27 zagranicznych zakładników uwolnionych na mocy równoległych porozumień ze swoimi rządami.

PRZECZYTAJ: Hamas uwalnia 1 Filipińczyka, 10 Tajlandczyków i 13 Izraelczyków ze Strefy Gazy pierwszego dnia rozejmu

Przed czwartkiem Izrael uwolnił 210 więźniów palestyńskich.

Ponieważ w niewoli pozostaje mniej izraelskich kobiet i dzieci, przedłużenie rozejmu może wymagać ustalenia nowych warunków uwolnienia izraelskich mężczyzn, w tym żołnierzy.

Trzech zabitych w ataku w Jerozolimie

Krótko po zawarciu w ostatniej chwili rozejmu dwóch palestyńskich napastników otworzyło ogień na przystanku autobusowym w godzinach szczytu porannego przy wjeździe do Jerozolimy, zabijając co najmniej trzy osoby. Policja podała, że ​​obaj napastnicy zostali „zneutralizowani”.

„To wydarzenie po raz kolejny udowadnia, że ​​nie możemy okazywać słabości, że musimy rozmawiać z Hamasem jedynie przez lunetę (karabinu), tylko poprzez wojnę” – powiedział skrajnie prawicowy minister bezpieczeństwa narodowego Itamar Ben-Gvir na miejscu ataku.

Hamas powiedział, że napastnicy byli jego członkami, a jego zbrojne skrzydło przyznało się do ataku w odpowiedzi „na zbrodnie okupacyjne polegające na zabijaniu dzieci i kobiet w Gazie”.

PRZECZYTAJ: 2 Palestyńczyków otworzyło ogień na przystanku autobusowym w Jerozolimie, zabijając 3 osoby – policja

Jednak żadna ze stron nie wydawała się traktować ataku jako wyraźnego zrzeczenia się rozejmu. Palestyński urzędnik zaznajomiony z rozmowami o rozejmie powiedział, że jego warunki nie mają zastosowania do tego, co określił jako reakcje na izraelskie ataki na Zachodnim Brzegu i w Jerozolimie.

Izrael przysiągł unicestwienie Hamasu, który rządzi Gazą, w odpowiedzi na szaleństwo tej grupy bojowników z 7 października, kiedy to Izrael twierdzi, że napastnicy zabili 1200 osób i wzięli 240 zakładników.


Nie można zapisać Twojej subskrypcji. Proszę spróbuj ponownie.


Twoja subskrypcja zakończyła się sukcesem.

Do czasu rozejmu Izrael bombardował to terytorium przez siedem tygodni. Palestyńskie władze odpowiedzialne za opiekę zdrowotną, uznane przez ONZ za wiarygodne, podają, że potwierdzono śmierć ponad 15 000 mieszkańców Gazy, w tym około 40% dzieci. Kolejnych 6500 jest zaginionych i wielu obawia się, że nadal są pochowani pod gruzami.Źródło

Previous articleNadchodzi Święto Dziękczynienia 2, a Eli Roth powraca na kilka sekund
Next articleJohn Stamos ujawnia, że ​​potrzebował ochrony FBI w związku z groźbami śmierci

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here