CNN

Republikanie we wtorek formalnie zablokowali wniosek przywódcy większości w Senacie Chucka Schumera o tymczasowe zastąpienie senator Dianne Feinstein w Komisji Sądownictwa, na co Demokraci mieli nadzieję zrobić, aby przyspieszyć nominacje sędziowskie, które utknęły w martwym punkcie.

Senaccy Demokraci starają się tymczasowo zastąpić Feinsteina w potężnym panelu rozpatrującym nominacje na sędziów, podczas gdy Demokrata z Kalifornii pozostaje nieobecny i wraca do zdrowia po półpaścu.

Republikanie z Senatu dali jednak jasno do zrozumienia, że ​​są gotowi zablokować wysiłki Demokratów mające na celu zastąpienie Feinsteina w komisji, zwiększając presję na 89-letniego Demokratę z Kalifornii, aby szybko zrezygnował lub powrócił.

Data powrotu Feinstein jest nadal niejasna i zaledwie w zeszłym tygodniu zwróciła się ona z prośbą o „tymczasowe” zastąpienie jej w komisji, gdy tylko wyzdrowieje.

Schumer przedstawił swój wniosek we wtorek, omawiając swoją przyjaźń z Feinstein i podkreślając jej osiągnięcia.

„Dzisiaj występuję nie tylko jako przywódczyni, ale także jako przyjaciółka Dianne i honoruję jej życzenia, dopóki nie wróci do Senatu” – powiedział Schumer.

Senator Partii Republikańskiej Lindsey Graham, czołowy republikanin w Senackiej Komisji Sądownictwa, sprzeciwił się prośbie Schumera, choć pochwalił także kalifornijskiego demokratę. Argumentował, że posunięciem Schumera jest uzyskanie potwierdzenia większej liczby sędziów.

„To bliska przyjaciółka i mamy nadzieję na jej szybki powrót do zdrowia i powrót do Senatu. Z całym szacunkiem, mój kolego, senatorze Schumer, chodzi o garstkę sędziów, na których nie można zdobyć głosów” – powiedział Graham.

Demokraci nadal mogliby wymusić głosowanie w celu zastąpienia Feinsteina, ale wymagałoby to wsparcia 10 Republikanów i jest mało prawdopodobne, że wykorzystaliby dużo cennego czasu pracy na coś, co miałoby małe szanse na sukces.

Feinstein, która już ogłosiła, że ​​nie będzie ubiegać się o reelekcję, początkowo oświadczyła, że ​​spodziewa się powrotu do Waszyngtonu „pod koniec marcowego okresu pracy”, ale jej powrót „opóźnił się ze względu na ciągłe komplikacje związane z moją diagnozą”.

Niedawno powiedziała, że ​​planuje wrócić „tak szybko, jak to możliwe, gdy mój zespół medyczny uzna, że ​​mogę bezpiecznie podróżować”.

Cardin powiedział we wtorek CNN, że rozmawiał o tym, że Schumer będzie tymczasowym zastępcą w komisji, ale nie omówił tej decyzji z Feinsteinem.

Demokrata ze stanu Maryland powiedział, że on i Feinstein nie rozmawiali, odkąd opuściła Senat, i że w jego rozumieniu jest to jedynie tymczasowe posunięcie do czasu jej powrotu.

„Rozumiem znaczenie liczby członków komisji, dzięki której możemy prowadzić interesy. Traktuję to jako sposób poradzenia sobie z obecną sytuacją” – powiedział Cardin.

Demokraci potrzebowaliby 60 głosów, aby zastąpić Feinsteina w panelu, ale Republikanie wyższego szczebla na stanowiskach kierowniczych i w komisji dali w poniedziałek jasno do zrozumienia, że ​​nie dadzą im do tego głosów. Jeśli Feinstein wkrótce nie powróci, co najmniej 12 kandydatów, a może nawet więcej, może utknąć w martwym punkcie.

Jeśli Demokratom nie uda się zastąpić Feinstein lub jeśli nie wróci ona wkrótce do Waszyngtonu, może dojść do udaremnienia kluczowych punktów porządku obrad – zarówno w komisji, jak i w Senacie.

Zapytany, czy Kalifornijska Demokratka powinna rozważyć rezygnację, jeśli nie będzie mogła wrócić do maja, Schumer odpowiedział, że „ma nadzieję”, że ona wróci „już wkrótce”.

„Słuchaj, rozmawiałem z senator Feinsteinem zaledwie kilka dni temu i zarówno ona, jak i ja mamy wielką nadzieję, że wkrótce powróci” – powiedział Schumer na cotygodniowej konferencji prasowej poświęconej polityce w Kapitolu.

W lutym Feinstein ogłosiła, że ​​nie będzie ubiegać się o reelekcję, a kilku Demokratów rozpoczęło już kampanie na rzecz jej mandatu w 2024 r., co zapowiada się jako prawybory konkurencyjne.

Wielu Demokratów w Kongresie w dużej mierze popiera jej decyzję o pozostaniu na stanowisku pod nieobecność na Kapitolu w związku z rekonwalescencją po półpaścu.

Feinstein spotkała się jednak z wezwaniami do rezygnacji dwóch Demokratów w Izbie Reprezentantów – a jeśli Demokraci nie będą w stanie zastąpić jej w komisji, liczba ta może zacząć rosnąć.

Przewodniczący Senatu Dick Durbin przyznał niedawno CNN, że nieobecność Feinsteina spowolniła wysiłki partii w zakresie zatwierdzania kandydatów. Durbin jednak powstrzymał się od wezwania Feinstein do rezygnacji, wyrażając nadzieję, że Republikanie pomogą tymczasowo zastąpić ją w komisji i uznają, że „deszcz może padać po obu stronach drogi”.

Zapytana, czy jej nieobecność będzie miała dłuższe konsekwencje dla możliwości Demokratów zatwierdzania kandydatów, Demokratka ze stanu Illinois odpowiedziała: „Tak, oczywiście, że tak”, wskazując na długi proces ustalania harmonogramu głosowania kandydatów w cennym czasie obrad.

Republikański senator John Cornyn, starszy członek Komisji Sądownictwa i bliski doradca McConnella, powiedział CNN, że sprzeciwia się próbom zastąpienia Feinsteina w panelu.

„Nie sądzę, że Republikanie mogą lub powinni pomagać najbardziej kontrowersyjnym kandydatom prezydenta Bidena” – powiedział republikanin z Teksasu. „Popieram powrót senator Feinstein tak szybko, jak to możliwe. Jednak po tej próbie potwierdzenia kontrowersyjnych i w wielu przypadkach w dużej mierze niewykwalifikowanych kandydatów nie sądzę, że można spodziewać się jakiejkolwiek współpracy Republikanów”.

Ta historia została zaktualizowana o dodatkowe informacje.

Źródło

Previous articleDrużyna piłkarska Howarda, która zdobyła tytuł w 1971 roku, zyskuje należność w nowym podcaście
Next articleZnaleziono dwa zaginione odcinki Doktora Who, ale ich opiekunowie są zbyt „przerażeni”, aby je zwrócić

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here