Giganci energetyczni siedzą na ponad 8 miliardach funtów należących do klientów, którzy przepłacili rachunki.

Tysiące osób z ogromnymi saldami kredytowymi jest sfrustrowanych przez niektórych z największych dostawców, gdy próbują odzyskać gotówkę.

Dane regulatora Ofgem pokazują, że w pierwszych trzech miesiącach tego roku przedsiębiorstwa energetyczne uzyskały kredyt konsumencki o wartości 8,1 miliarda funtów.

Zapasy zgromadzono na rachunkach zarówno przedsiębiorstw, jak i gospodarstw domowych płacących rachunki za energię za pomocą stałego polecenia zapłaty.

Jednak wiele osób skarżyło się, że zmusza się ich do „przeskakiwania przez przeszkody”, aby odzyskać pieniądze, gdy saldo ich kredytów wynosi setki, a nawet tysiące funtów.

Tysiące klientów musi składać formalne skargi do rzecznika praw obywatelskich ds. energii, ponieważ firmy próbują wstrzymać nadpłacone kwoty

Emily Seymour, redaktor ds. energii w grupie konsumenckiej „Which?”, stwierdziła, że ​​klienci, którzy zgromadzili zbyt dużo kredytu, „mają prawo poprosić o jego część z powrotem”.

Emily Seymour, redaktor ds. energii w grupie konsumenckiej „Which?”, stwierdziła, że ​​klienci, którzy zgromadzili zbyt dużo kredytu, „mają prawo poprosić o jego część z powrotem”.

Emily Seymour, redaktor ds. energii w grupie konsumenckiej „Which?”, stwierdziła: „Firmy energetyczne powinny robić wszystko, co w ich mocy, aby wspierać swoich klientów w czasie kryzysu związanego z kosztami utrzymania – łącznie ze zwrotem kredytu klientom, gdy zostaną o to poproszeni”.

Dodała: „Jeśli uważasz, że zgromadziłeś zbyt dużo kredytu, masz prawo poprosić o jego część z powrotem”.

Klienci mogą się przekonać, że latem przepłacają – gdy zużywa się mniej energii – i gromadzą ogromne saldo kredytowe, które zimą ponownie się kurczy.

Saldo powinno powrócić do poziomu około zera na koniec roku budżetowego, ale wiele osób twierdzi, że tak się nie dzieje.

Klienci mają również prawo w dowolnym momencie zażądać spłaty kredytu.

Z danych przedstawionych przez Rzecznika ds. Energii wynika jednak, że w 2021 r. przyjął on łącznie 852 spory, które zakwalifikowano jako „rozliczenie – brak zwrotu środków/kredytu”.

W następnym roku liczba ta była wyższa – przyjęto 1407 takich sporów. Liczba ta może ponownie wzrosnąć – w pierwszej połowie tego roku odnotowano 1067.

Dan Malcolm z Dunfermline stwierdził, że czas i wysiłek wymagany do odzyskania pieniędzy „doprowadziły go do szału”, gdy odkrył, że ma na koncie 1100 funtów.

Opowiadając BBC Radio 4 o swoich sześciotygodniowych zmaganiach o zwrot pieniędzy, powiedział: „[Energy companies] nie chcę tego oddać. To jest obrzydliwe.

Powiedziałem, że chcę 800 funtów. Myślałem, że to sprawiedliwe, a mimo to skakali przez przeszkody, żeby to zdobyć. To było bardzo frustrujące.

Malcolm powiedział, że rozumie, że pracownicy, z którymi rozmawiał przez telefon, próbowali pomóc, ale miał wrażenie, że czytali na podstawie scenariusza.

Powiedział: „Byłem bardzo wściekły. Trudno było nie wkurzyć się przez telefon.

Klienci, którzy chcą zwrotu kredytu, powinni najpierw złożyć skargę do swojego dostawcy.

Firmy będą wymagać aktualnego odczytu licznika i muszą przedstawić uzasadnienie, jeśli nie przyznają zwrotu pieniędzy.

Na przykład, jeśli klient ma na swoim koncie niewielkie saldo kredytu w okresie letnim, może zdecydować, że nie będzie go zwracał.

Wynika to z prawdopodobieństwa, że ​​kredyt będzie im potrzebny na pokrycie wyższych płatności zimowych i jesiennych.

Jeśli jednak firma nie ma powodu odmówić klientowi zwrotu kosztów, ale tego nie robi, lub jeśli zajmuje to nieuzasadnioną ilość czasu, klienci mogą złożyć skargę do rzecznika ds. energii.

Rzecznik Consumer Scotland powiedział: „Nasze własne badania wykazały, że niektórym konsumentom może być trudno skontaktować się z dostawcami energii, dlatego Ofgem podejmuje działania, aby to poprawić, co wspieramy”.

Ofgem stwierdził, że działania podjęte w tym roku w celu zapobiegania nadmiernej akumulacji kredytów doprowadziły do ​​„sprawdzenia płatności 900 000 klientów i wprowadzenia korekt w związku z błędnymi obliczeniami”.

Wprowadziła także nowe zasady raportowania, aby powiadamiać go, gdy dostawca może nadmiernie polegać na saldach kredytowych.

Rzecznik Rzecznika Praw Obywatelskich ds. Energii powiedział, że wzrost liczby skarg stanowi część wzrostu we wszystkich kategoriach sporów energetycznych, którymi się on zajmuje.

Ofgem stwierdził, że zaostrzył zasady dotyczące poleceń zapłaty, aby zapobiec nadmiernej akumulacji kredytu, i nie znalazł dowodów na to, że dostawcy gromadzą salda w sposób nieuczciwy.

Stwierdziła również, że „nie zawaha się działać”, jeśli nie uzna, że ​​„dostawcy działają w najlepszym interesie konsumentów”.

Energy UK, która reprezentuje przedsiębiorstwa energetyczne, stwierdziła, że ​​polecenia zapłaty w okresie 12 miesięcy „oparte są na szacunkowym zużyciu i oczekiwaniach co do przyszłych cen”, ale stanowi to „trudność w czasach niestabilnych cen energii i niepewności co do płatności w ramach wsparcia rządowego ‘.

Źródło

Previous article13 świątecznych znalezisk, które możesz kupić w sklepie Macy’s
Next articleKariera piłkarska Megan Rapinoe kończy się kontuzją, uściski od Ali Kriegera

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here