Izrael twierdzi, że w ciągu ostatnich dwóch dni z północy na południe Gazy przeniosło się ponad 100 000 Palestyńczyków.

Dziesiątki tysięcy Palestyńczyków uciekło pieszo z północnej Gazy, gdy siły izraelskie wpychają się głębiej w gęste dzielnice miejskie i atakują szpitale, w których schronili się mieszkańcy.

Miasto Gaza było przedmiotem izraelskiej ofensywy lądowej, a w piątek na gęsto zaludnionych obszarach donoszono o zaciętych bitwach i nalotach.

Rzecznik izraelskiej armii powiedział w piątek, że w ciągu ostatnich dwóch dni z północy na południe Gazy przeniosło się ponad 100 000 Palestyńczyków.

Widziano niekończący się strumień ludzi, w tym wiele dzieci, rannych i osób starszych, przemieszczających się na południe, głównie pieszo, niosących jedynie małe plecaki i niezbędne rzeczy.

Chłopiec niesie dziecko, podczas gdy Palestyńczycy uciekający z północnej Gazy przemieszczają się na południe, podczas gdy izraelskie czołgi wjeżdżają w głąb enklawy, w środkowej Strefie Gazy, 10 listopada 2023 r. [Reuters/Ibraheem Abu Mustafa]

Izrael wielokrotnie atakował ludność cywilną udającą się na południe.

„Walki na obszarach miejskich Strefy Gazy osiągnęły poziom krytyczny, w miarę jak izraelskie siły okupacyjne posuwają się naprzód i głębiej” – relacjonuje w Khan Younis Tareq Abu Azzoum z Al Jazeery.

„Teraz wojska izraelskie stacjonują w dzielnicy Tel Al-Hawa, w obozie dla uchodźców Al-Shati, a nawet we wschodnich obszarach Gazy, próbując przedostać się dalej do centralnego i głównych ośrodków miasta Gaza. Mają tylko jeden kilometr [0.6 miles] z dala od szpitala Al-Shifa.”

Rodziny palestyńskie uciekające z miasta Gaza i innych części północnej Gazy w kierunku południowych obszarów idą drogą, 10 listopada 2023 r. [MAHMUD HAMS / AFP]
Rodziny palestyńskie uciekające z miasta Gaza i innych części północnej Gazy w kierunku południowych obszarów idą drogą, 10 listopada 2023 r. [Mahmud Hams/AFP]

Biuro pomocy humanitarnej ONZ oświadczyło w piątek, że nie jest w stanie dostarczyć ciężarówek z pomocą na północ Strefy Gazy, gdzie nadal mieszkają setki tysięcy ludzi.

„Jeśli istnieje piekło na ziemi, to jest to północ Strefy Gazy” – powiedział reporterom w Genewie Jens Laerke, rzecznik Biura ONZ ds. Koordynacji Spraw Humanitarnych (OCHA).

Również w piątek Wysoki Komisarz ONZ ds. Praw Człowieka Volker Turk wezwał do wszczęcia śledztwa w sprawie, jak to określił, użycia przez Izrael „broni wybuchowej o dużym wpływie” w Gazie. Powiedział, że użycie takiej broni powoduje masowe zniszczenia w oblężonej enklawie palestyńskiej.

Starszy mężczyzna jest jednym z dziesiątek, jeśli tysięcy Palestyńczyków uciekających z miasta Gaza w obliczu zaciekłych walk w północnej Gazie [MAHMUD HAMS / AFP]
Starszy mężczyzna jest jednym z dziesiątek, jeśli tysięcy Palestyńczyków uciekających z miasta Gaza w obliczu zaciekłych walk w północnej Gazie [Mahmud Hams/AFP]

Na początku tygodnia ONZ podała, że ​​od początku wojny co najmniej 1,5 miliona z 2,3 miliona mieszkańców Gazy uciekło ze swoich domów.

Ponad 11 000 Palestyńczyków, w tym 4506 dzieci, zginęło w Gazie, odkąd Izrael zaczął uderzać w enklawę w następstwie ataku Hamasu z 7 października, w którym według Izraela zginęło ponad 1400 osób, głównie cywilów.

Źródło

Previous articleStawką głównego wydarzenia Blow-by-Blow będzie pas PBF w wadze lekkiej muszej
Next articleShowrunnerzy serialu Blue Eye Samurai w serwisie Netflix o animacji z oceną R, możliwym sezonie 2 i nie tylko [Exclusive Interview]

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here