Korporacja Elona Muska stwierdziła, że ​​test pomoże poprawić niezawodność Starship, ponieważ „sukces bierze się z tego, czego się uczymy”

Drugi zintegrowany test w locie bezzałogowej rakiety Starship firmy SpaceX zakończył się w sobotę niepowodzeniem wraz z eksplozją około osiem minut po wystrzeleniu.

Dwustopniowy wzmacniacz wystartował z miejsca startu Starbase w pobliżu Boca Chica w amerykańskim stanie Teksas i wyniósł statek kosmiczny na wysokość 90 mil (148 km) podczas zaplanowanej 90-minutowej misji testowej w kosmos i z powrotem.

Pomimo widocznej utraty statku, właściciel SpaceX Musk napisał w niedzielę na X (dawniej Twitterze). „po raz pierwszy istnieje rakieta, która może sprawić, że całe życie stanie się wieloplanetarne. Rozwidlenie dróg ludzkich losów.”

Statek kosmiczny miał na celu okrążenie kuli ziemskiej na wysokości 241 km, zanim rozpłynie się w Pacyfiku w pobliżu Hawajów.

Według doniesień superciężki wzmacniacz pierwszego stopnia oddzielił się pomyślnie, ale wkrótce po odłączeniu eksplodował nad Zatoką Meksykańską. SpaceX opisał wypadek jako „szybka, nieplanowana separacja” na swoim stanowisku w serwisie X, którego właścicielem jest także Musk.

W międzyczasie główny korpus statku Starship w dalszym ciągu wznosił się w przestrzeń kosmiczną, ale kilka minut później nadawca SpaceX ogłosił, że kontrola misji utraciła kontakt z pojazdem.

Według inżyniera SpaceX i gospodarza transmisji na żywo Johna Inspruckera, wydanego po wystrzeleniu oświadczenia, sam statek kosmiczny mógł zaginąć z powodu braku danych z drugiego etapu. Zauważył, że inżynierowie uważają, że uruchomiono polecenie automatycznego zakończenia w celu zniszczenia rakiety, chociaż przyczyna jest niejasna.

Dochodzenie SpaceX mające na celu ustalenie, dlaczego lot testowy zakończył się zaledwie osiem minut po starcie, będzie nadzorowane przez amerykańską Federalną Administrację Lotnictwa (FAA), która uznała wynik za “nieszczęście.”

Poprzedni start statku kosmicznego miał miejsce w kwietniu i trwał o połowę krócej niż ten, zaledwie cztery minuty przed eksplozją.

Sobotni lot „dostarczy bezcennych danych do dalszego szybkiego rozwoju Starship”, – wynika z oświadczenia SpaceX. O tym też wspomniano „Dzięki takiemu testowi sukces zależy od tego, czego się nauczyliśmy, a dzisiejszy test pomoże nam poprawić niezawodność Starship”.

CZYTAJ WIĘCEJ:
Lot statku kosmicznego na Marsa może wkrótce nastąpić – Elon Musk

W 2021 r. Narodowa Administracja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA) wybrała firmę SpaceX do zapewnienia systemu lądowania z załogą do transportu astronautów na Księżyc i z powrotem na potrzeby misji Artemis III (wystrzelenie w 2025 r.), a także ewoluować jego projekt tak, aby spełniał wymagania agencji dotyczące zrównoważone eksploracje i zademonstrowanie lądownika w ramach programu Artemis IV (z wystrzeleniem w 2028 r.).

Według SpaceX Starship tak „zaprojektowany do transportu zarówno załogi, jak i ładunku na orbitę Ziemi, Księżyca, Marsa i dalej”. Od 1972 roku żaden człowiek nie był na Księżycu.

Możesz udostępnić tę historię w mediach społecznościowych:

Źródło

Previous articleMatthew Wright jest otwarty na powrót do PBA, ale nie w najbliższej przyszłości
Next articlePowrót do tragicznego losu Emmetta Walsha w Yellowstone

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here