Na niebie nad miastem widać eksplozję drona podczas rosyjskiego ataku dronów podczas rosyjskiego ataku na Ukrainę, w Kijowie na Ukrainie, 19 listopada 2023 r. REUTERS

Rosja już drugą noc z rzędu przeprowadziła kilka fal ataków dronów na Kijów, wzmagając po kilku tygodniach przerwy ataki na stolicę Ukrainy, podała administracja wojskowa miasta.

„Bezzałogowe statki powietrzne wroga zostały wystrzelone w wielu grupach i falami zaatakowały Kijów z różnych kierunków, jednocześnie stale zmieniając wektory ruchu na trasie” – powiedział szef kijowskiej administracji wojskowej Siergiej Popko. w aplikacji do przesyłania wiadomości Telegram.

„Dlatego w stolicy kilkakrotnie ogłaszano alarmy przeciwlotnicze”.

Siły Powietrzne Ukrainy poinformowały, że ich systemy obrony powietrznej zniszczyły 15 z 20 wystrzelonych przez Rosję dronów kamikadze Shahed nad obwodami Kijowa, Połtawy i Czerkas.

Nie było wstępnych doniesień o „krytycznych uszkodzeniach” ani ofiarach, powiedział wcześniej Popko. Powiedział też, że nad Kijowem i jego przedmieściami zestrzelono blisko 10 dronów.

Gubernator Czerkasów Ihor Taburets powiedział w Telegramie, że gruz „lekko uszkodził” pięć domów, ale nikt nie odniósł obrażeń. Gubernator obwodu kijowskiego Rusłan Krawczenko powiedział, że w regionie uszkodzony został obiekt infrastrukturalny. Nie było żadnych ofiar.

Reuters nie był w stanie niezależnie zweryfikować tych doniesień. Nie było natychmiastowego komentarza ze strony Rosji.

Rosja rozpoczęła ataki na infrastrukturę energetyczną, wojskową i transportową Ukrainy w październiku 2022 roku, sześć miesięcy po tym, jak wojskom Moskwy nie udało się zająć stolicy i wycofały się na wschód i południe Ukrainy.

Zeszłej zimy Rosja zrzuciła na Ukrainę setki rakiet i dronów, pozbawiając miliony ludzi prądu, ogrzewania i wody w najzimniejszych miesiącach roku, a następnie latem złagodziła ataki.

Po 52 dniach przerwy Moskwa wznowiła w tym miesiącu ataki powietrzne na Kijów. W sobotę ukraińscy urzędnicy poinformowali, że wszystkie drony zmierzające w stronę Kijowa zostały zniszczone, ale niektóre uderzyły w obiekty infrastruktury w innych częściach Ukrainy.

Prezydent Wołodymyr Zełenski i inni urzędnicy ostrzegali, że Rosja wznowi w miesiącach zimowych zakrojone na szeroką skalę bombardowania ukraińskiej infrastruktury cywilnej.


Nie można zapisać Twojej subskrypcji. Proszę spróbuj ponownie.


Twoja subskrypcja zakończyła się sukcesem.Źródło

Previous articleSeriale science-fiction, które zostały anulowane po Cliffhangerze
Next articleNBA: Shai Gilgeous-Alexander i Chet Holmgren prowadzą Thunder obok Warriors

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here