MANILA, Filipiny — Przedstawiciele Departamentu Zdrowia (DOH) oraz Departamentu Pracy i Zatrudnienia (DOLE) zaprzeczyli udziałowi swoich agencji w kontrowersyjnej kampanii podpisów na rzecz zmiany Konstytucji z 1987 r.

Wyjaśnienia nadeszły po tym, jak senator Imee Marcos wspomniał podczas wtorkowego przesłuchania w Senacie, że program pomocy medycznej dla ubogich pacjentów Departamentu Zdrowia (MAIP) i program DOLE Tulong Panghanapbuhay sa Ating Disadvantaged/Displaced Workers (TUPAD) były wykorzystywane do zbierania podpisów pod apelem zmienić konstytucję z 1987 r.

„W imieniu naszej agencji chcielibyśmy stwierdzić, kategorycznie zaprzeczyć i stanowczo potępić użycie MAIP w zamian za podpisy popierające tę Cha-cha” – powiedział Richard Jimenez, dyrektor ds. programu zdrowotnego w biurze programowym Malasakit DOH.

„Nasza agencja będzie przestrzegać i realizować wytyczne MAIP jedynie w zakresie udzielania pomocy” – dodał.

Podsekretarz pracy Benjo Santos Benavidez również zaprzeczył rzekomemu zaangażowaniu programu DOLE w kampanię signatiure.

„Departament nie jest częścią i nie pozwalamy, aby nasz program, zwłaszcza TUPAD, zdobywał poparcie lub wpływał na naszych rodaków, aby podpisali tak zwaną inicjatywę ludową” – powiedział Benavidez.

(Departament nie jest częścią i nie upoważniamy naszego programu, zwłaszcza TUPAD, do gromadzenia poparcia lub wpływania na naszych rodaków, aby zapisali się do inicjatywy ludowej.)

Benavidez zwrócił uwagę, że celem TUPAD jest zapewnienie tymczasowej pracy potrzebującym Filipińczykom.

Przed wyjaśnieniami Jimeneza i Benavideza Podsekretarz ds. Opieki Społecznej i Rozwoju Fatima Aliah Dimaporo również broniła programu Abot Kamay ang Pagtulong (AKAP).

Dimaporo powiedział, że AKAP nie został stworzony, aby przekupić społeczeństwo, aby udzieliło wsparcia Cha-cha.

Wcześniej świadkowie z miasta Davao zeznali, że pieniądze i świadczenia rządowe są wykorzystywane w celu zwabienia i nakłonienia ludzi do wzięcia udziału w kampanii podpisów na rzecz zmiany konstytucji.


Nie można zapisać Twojej subskrypcji. Proszę spróbuj ponownie.


Twoja subskrypcja zakończyła się sukcesem.Źródło

Previous articleKendall Jenner robi furorę w nowej kampanii Calvina Kleina
Next articleDlaczego obsada nie jest najważniejszym priorytetem Jamesa Gunna w przypadku filmu „Superman: Dziedzictwo”