Deepfakes, które po raz pierwszy pojawiły się na scenie w 2019 roku wraz z fałszywymi filmami dyrektora generalnego Meta Marka Zuckerberga i byłej spikerki Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi, to alternatywa XXI wieku dla Photoshoppingu — tworzenia zdjęć i filmów gwiazd za pomocą sztucznej inteligencji (AI) zwanej głęboka nauka.

Jeśli widziałeś byłego prezydenta USA Baracka Obamę nazywającego Donalda Trumpa „kompletnym głupcem” lub Zuckerberga mającego „całkowitą kontrolę nad skradzionymi danymi miliardów ludzi” – a ostatnio widziałeś fałszywe wideo aktora Rashmiki Mandany, które stało się wirusowe w mediach społecznościowych – to prawdopodobnie widziałeś prawdopodobnie wiesz, co to jest deepfake.

Podnieś swoje umiejętności techniczne dzięki wartościowym kursom umiejętności

Oferta uczelni Kurs Strona internetowa
IIM Kozhikode IIMK Zaawansowana nauka o danych dla menedżerów Odwiedzać
Indyjska Szkoła Biznesu Transformacja cyfrowa ISB Odwiedzać
Indyjska Szkoła Biznesu Zarządzanie produktami ISB Odwiedzać

Zdaniem ekspertów w ostatnim czasie zauważalnie wzrosła częstość występowania deepfake’ów, czyli atrakcyjnych i generowanych przez sztuczną inteligencję nagrań wideo lub audio.

Według Sonit Jain, dyrektora generalnego GajShield Infotech, wzrost ten można przypisać rosnącej dostępności technologii deep fake i jej zastosowaniu w różnych dziedzinach.

„Deepfakes znalazły zastosowanie w rozrywce, manipulacjach politycznych, a nawet w oszukańczych działaniach. Należy zaostrzyć przepisy dotyczące ochrony danych i prywatności, aby ograniczyć gromadzenie i wykorzystywanie danych osobowych do tworzenia deepfake bez wyraźnej zgody” – Jain powiedział IANS.

Deepfakes mogą być wykorzystywane w atakach phishingowych, przekonując pracowników do podjęcia działań zagrażających bezpieczeństwu.

Odkryj historie, które Cię interesują


Abhishek Malhotra, partner zarządzający w TMT Law Practice, powiedział, że postęp technologiczny ma swoją ciemną stronę i niestety tym razem jego skutki są raczej paskudne. Z podobnymi doświadczeniami spotkał się aktor Anil Kapoor i słusznie zwrócił się do sądu Co byłoby logiczne w takich sytuacjach, sąd podtrzymał dobra osobiste aktora i uznał jego prawo do zapobiegania nadużywaniu i niewłaściwemu wykorzystywaniu jego reputacji i dobrej woli” – stwierdziła Malhotra.

We wrześniu Sąd Najwyższy w Delhi wydał zarządzenie tymczasowe chroniące dobra osobiste Kapoora i powstrzymujące różne podmioty od nadużywania jego wizerunku, imienia, głosu lub innych elementów jego osobowości w celu osiągnięcia korzyści finansowych bez jego zgody.

Kapoor domagał się ochrony swoich dóbr osobistych, mając na celu uniemożliwienie różnym podmiotom, w tym niezidentyfikowanym osobom fizycznym, naruszania jego dóbr osobistych poprzez używanie jego nazwiska, akronimu „AK”, pseudonimów typu „Lakhan”, „Mr. India”, „Majnu Bhai” i wyrażenie „Jhakaas”, a także jego głos i obrazy, w celach komercyjnych bez jego zgody.

„Tę ocenę można uznać za wskazówkę, jak mogą wyglądać regulacje w tej przestrzeni. Wolności słowa i wypowiedzi nie można nigdy wykonywać kosztem reputacji innych ani wkraczając w życie osobiste ludzi” – powiedziała Malhotra. IANS.

Co więcej, ponieważ podejmowane są już wysiłki mające na celu rozprawienie się z fałszywymi wiadomościami, można spodziewać się, że w podobny sposób traktowane będą deepfakes, memy itp. oparte na sztucznej inteligencji, twierdzą eksperci.

Ich zdaniem sprawa Mandany podkreśla potrzebę stworzenia ram prawnych i regulacyjnych umożliwiających rozwiązanie problemu deepfake’ów w kraju, podkreślając znaczenie ochrony praw osobistych i ograniczania niewłaściwego wykorzystywania narzędzi sztucznej inteligencji do przedstawiania osób publicznych w fikcyjnych scenariuszach.

Ten wyłaniający się scenariusz może doprowadzić do opracowania konkretnych przepisów ustawowych i wykonawczych regulujących treści i memy generowane przez sztuczną inteligencję, potencjalnie wpływając na mowę w Internecie i ekspresję twórczą.

Rodzi również pytania o wolność wypowiedzi, szczególnie w kontekście memów, ponieważ odnosi się do statusu prawnego treści generowanych przez sztuczną inteligencję w porównaniu z treściami tworzonymi przez człowieka.

Technologia Deepfake stwarza poważne zagrożenie dla prywatności i praw osobistych osób publicznych. Jak widać w przypadku Mandany, można go wykorzystać do tworzenia przekonujących fałszywych filmów, które mogą potencjalnie zaszkodzić reputacji danej osoby, a nawet nakłonić do podjęcia kroków prawnych.

Technologię Deepfake można wykorzystać do tworzenia zwodniczych treści, które stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego. Zdaniem ekspertów można go wykorzystywać do manipulowania nastrojami społecznymi, tworzenia sfałszowanych filmów wideo przedstawiających przywódców politycznych i potencjalnie wzniecania chaosu lub konfliktów.

W zeszłym tygodniu Rajeev Chandrasekhar, minister stanu ds. elektroniki i IT, powiedział, że osoby, które padły ofiarą deepfake’ów generowanych przez sztuczną inteligencję, powinny złożyć pierwsze raporty informacyjne (FIR) na najbliższych komisariatach policji i skorzystać ze środków zaradczych przewidzianych w ustawie o technologii informacyjnej (IT). ) Zasady, 2021 r. i indyjski kodeks karny (IPC).

Platformy internetowe mają prawny obowiązek zapobiegania rozpowszechnianiu dezinformacji przez dowolnego użytkownika zgodnie z przepisami IT z 2021 r.

„Są ponadto upoważnieni do usunięcia takich treści w ciągu 36 godzin od otrzymania zgłoszenia od użytkownika lub organu rządowego. Niezastosowanie się do tego wymogu powołuje się na Zasadę 7, która upoważnia pokrzywdzone osoby do występowania z platformami do sądu zgodnie z postanowieniami indyjskiej ustawy karnej Kodeksu (IPC)” – powiedział minister.

Aby zaradzić takim zagrożeniom, organizacje powinny inwestować w środki cyberbezpieczeństwa, szkolenia pracowników i programy uświadamiające, wdrażając jednocześnie plany monitorowania i reagowania na incydenty w celu ograniczenia potencjalnych naruszeń bezpieczeństwa spowodowanych przez deepfake, radzą eksperci.

Źródło

Previous articleAlex Owieczkin trafia do siatki, a Caps pokonują Islanders i jeden po drugim wygrywają
Next articleJeden z najzabawniejszych wersów Pathaana został zaimprowizowany na miejscu

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here