Sytuacji w enklawie palestyńskiej „nie da się opisać” – mówi szef organu nadzorującego zdrowie ONZ

Ciągła izraelska kampania wojskowa w Gazie zdewastowała system opieki zdrowotnej w palestyńskiej enklawie i doprowadziła do ciężkich strat wśród ludności cywilnej, w tym dzieci, powiedział w piątek Radzie Bezpieczeństwa ONZ szef Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus .

Od rozpoczęcia izraelskiej operacji 7 października WHO zweryfikowała ponad 250 ataków na system opieki zdrowotnej w Gazie i na Zachodnim Brzegu, w tym na placówki medyczne, karetki pogotowia i pacjentów, powiedział Ghebreyesus, dodając, że system medyczny w Gazie był uszkodzony „na kolanach”. Dodał, że w tym samym okresie zgłoszono łącznie 25 ataków na cele związane z opieką zdrowotną w Izraelu.

Sytuacja w enklawie palestyńskiej jest taka „nie da się opisać”, szef WHO powiedział, dodając, że około 1,5 miliona ludzi musiało opuścić swoje domy, a dziesiątki tysięcy z nich musiało szukać schronienia w szpitalach i szkołach, które nieuchronnie stają się przepełnione.

Ludzie szukają schronienia „gdziekolwiek mogą to znaleźć”, Ghebreyesus powiedział, dodając to „nigdzie i nikt nie jest bezpieczny” w Gazie. Ghebreyesus powiedział, że izraelskie bombardowania i naloty, a także trwająca operacja naziemna spowodowały śmierć w Gazie ponad 10 800 osób. Dodał, że większość zabitych to kobiety i dzieci.
Szef WHO podał również surowe statystyki: „Średnio co dziesięć minut w Gazie ginie jedno dziecko”.

Izrael utrzymywał, że podejmuje wysiłki, aby złagodzić kryzys humanitarny w enklawie palestyńskiej. Jej ambasador przy ONZ Gilad Erdan powiedział w piątek Radzie Bezpieczeństwa, że ​​jego naród utworzył specjalną grupę zadaniową do zakładania szpitali w południowej części enklawy.

„Izrael prowadzi zaawansowane rozmowy ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi, MKCK i innymi krajami europejskimi w sprawie utworzenia statków do szpitali polowych i statków pływająco-szpitalnych” stwierdził dyplomata, dodając, że Zachodnia Jerozolima również „ułatwiło jordański zrzut pomocy medycznej do szpitali w północnej Gazie”.

Erdan powiedział następnie, że Izrael rzekomo robi więcej dla Gazy niż sama WHO czy jakikolwiek inny organ ONZ.

Waszyngton – kluczowy sojusznik Zachodniej Jerozolimy – przyznał w piątek, że izraelskie działania spowodowały ogromną liczbę ofiar w Gazie. “Zdecydowanie zbyt wiele” Palestyńczycy zginęli w izraelskiej kampanii odwetowej przeciwko grupie bojowników Hamasu z siedzibą w Gazie, powiedział w piątek sekretarz stanu USA Antony Blinken. USA starały się przekonać Izrael do dłuższego wprowadzenia „przerwy humanitarne”, w szczególności w celu ułatwienia dostaw pomocy humanitarnej do enklawy.

Źródło

Previous articleElizabeth Hurley (58 l.) wygląda rewelacyjnie w małym bikini, gdy rodzi się z przyjaciółką bliźniaczka
Next articleKalendarium relacji AJ McLean i Rochelle McLean

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here