Hongkong
CNN

Chińska gospodarka dobrze rozpoczęła 2023 r., gdy konsumenci popadli w szał wydatków po zakończeniu trzech lat rygorystycznych ograniczeń związanych z pandemią.

Według danych GUS produkt krajowy brutto wzrósł w pierwszym kwartale o 4,5 proc Krajowy Urząd Statystyczny we wtorek. To więcej niż szacunki wzrostu gospodarczego na poziomie 4% z sondażu przeprowadzonego przez ekonomistów Reuters.

Jednak inwestycje prywatne ledwo drgnęły, a bezrobocie wśród młodych osób wzrosło do drugiego najwyższego poziomu w historii, co wskazuje, że pracodawcy z sektora prywatnego w kraju nadal nieufnie podchodzą do perspektywy długoterminowe.

Konsumpcja odnotowała największe odbicie. Sprzedaż detaliczna wzrosła w marcu o 10,6% w porównaniu z rokiem poprzednim, co stanowi najwyższy poziom wzrostu od czerwca 2021 r. W miesiącach styczeń–marzec sprzedaż detaliczna wzrosła o 5,8%, głównie dzięki wzrostowi przychodów z branży usług cateringowych.

„Połączenie stałego wzrostu zaufania konsumentów z wciąż niepełnym uwolnieniem stłumionego popytu sugeruje nam, że ożywienie napędzane przez konsumentów nadal ma szansę nastąpić” – powiedziała Louise Loo, główna ekonomistka ds. Chin w Oxford Economics.

Produkcja przemysłowa również wykazywała stały wzrost. W marcu wzrosła o 3,9% w porównaniu z 2,4% w okresie styczeń-luty. (Chiny zazwyczaj łączą dane gospodarcze za styczeń i luty, aby uwzględnić wpływ święta Księżycowego Nowego Roku.)

W zeszłym roku PKB wzrósł o Tylko 3%, znacznie odbiegając od oficjalnego celu wzrostu wynoszącego „około 5,5%”, ponieważ podejście Pekinu do wykorzenienia wirusa wywołało spustoszenie w łańcuchach dostaw i zahamowało wydatki konsumentów.

Po tym, jak masowe protesty uliczne ogarnęły kraj, a władzom lokalnym zabrakło gotówki na opłacenie ogromnych rachunków związanych z Covidem, w grudniu władze ostatecznie porzuciły politykę zerowej Covid-19. Po krótkim okresie zakłóceń spowodowanym gwałtownym wzrostem Covida gospodarka zaczęła wykazywać oznaki ożywienia.

W zeszłym miesiącu oficjalny wskaźnik działalności pozaprodukcyjnej osiągnął najwyższy poziom od ponad dziesięciu lat, co sugeruje, że kluczowy sektor usług w kraju skorzystał na wzroście wydatków konsumenckich po zakończeniu ograniczeń związanych z pandemią.

W miarę jak ożywienie gospodarcze nabiera tempa, banki inwestycyjne i organizacje międzynarodowe podniosły prognozy wzrostu gospodarczego Chin na ten rok. W opublikowanym w zeszłym tygodniu World Economic Outlook Międzynarodowy Fundusz Walutowy stwierdził, że Chiny „silnie odbijają się” po ponownym otwarciu gospodarki. Przewiduje się, że PKB kraju wzrośnie w tym roku o 5,2% i 5,1% w 2024 r.

Część analityków uważa jednak, że silny wzrost odnotowany w pierwszym kwartale był efektem „backloadingu” aktywności gospodarczej z czwartego kwartału 2022 r., który został obciążony ograniczeniami związanymi z pandemią, a następnie chaotycznym ponownym otwarciem.

„Naszym głównym poglądem jest to, że chińska gospodarka ma charakter deflacyjny” – stwierdził we wtorkowym raporcie z badania Raymond Yeung, główny ekonomista ds. Wielkich Chin w ANZ Research.

Jeśli zostaną wprowadzone korekty uwzględniające wpływ opóźnionej aktywności gospodarczej, wzrost PKB w pierwszym kwartale mógłby wynieść zaledwie 2,6%, powiedział.

Niektóre kluczowe dane opublikowane we wtorek potwierdzają tę tezę. Na przykład inwestycje prywatne były wyjątkowo słabe.

Inwestycje sektora prywatnego w środki trwałe wzrosły od stycznia do marca zaledwie o 0,6%, co wskazuje na brak zaufania wśród przedsiębiorców. (Tymczasem inwestycje państwowe wzrosły o 10%.) To nawet gorzej niż wzrost o 0,8% odnotowany w okresie od stycznia do lutego.

Chiński rząd zastosował zaskakujące środki, aby przywrócić zaufanie wśród prywatnych przedsiębiorców, ale kampania wzbudziła więcej nerwowości niż optymizmu.

W głębokim kryzysie pogrąża się także niezwykle ważna branża nieruchomości. Inwestycje w nieruchomości spadły w pierwszym kwartale o 5,8%. Sprzedaż nieruchomości według powierzchni spadła o 1,8%.

„Krajowa gospodarka dobrze się ożywia, ale ograniczenia wynikające z niewystarczającego popytu są nadal oczywiste” – powiedział Fu Linghui, rzecznik NBS, na wtorkowej konferencji prasowej w Pekinie. „Ceny produktów przemysłowych wciąż spadają, a przedsiębiorstwa borykają się z wieloma trudnościami w zakresie swojej rentowności.”

Bezrobocie w dalszym ciągu rosło wśród młodzieży.

Stopa bezrobocia wśród osób w wieku 16–24 lat osiągnęła w marcu 19,6%, co oznacza wzrost trzeci miesiąc z rzędu. Był to drugi najwyższy wynik w historii, zaraz za poziomem 19,9% osiągniętym w lipcu 2022 r.

Wysoka stopa bezrobocia wśród młodych sugeruje „zastój w gospodarce” – stwierdził Yeung.

„W czerwcu będzie nowa partia absolwentów poszukujących pracy. Stan bezrobocia może się jeszcze bardziej pogorszyć, jeśli dynamika gospodarcza Chin osłabnie” – dodał.

Ministerstwo edukacji Chin szacowało wcześniej, że w tym roku pracy będzie szukać rekordowa liczba 11,6 miliona absolwentów szkół wyższych.

Na zeszłomiesięcznym posiedzeniu Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych, parlamentu krajowego, rząd ustalił ostrożny plan wzrostu na ten rok, zakładający docelowy poziom PKB na poziomie około 5% i cel dotyczący tworzenia miejsc pracy na poziomie 12 milionów.

Źródło

Previous articleAustralijski skład, który może wygrać Puchar Świata w krykiecie… jeśli selekcjonerzy podejmą właściwe decyzje
Next articleOto jak zamienić rozstępy w dzieło sztuki!

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here