Król Wielkiej Brytanii Karol rozmawia z gościem przed spotkaniem z prezydentem Zjednoczonych Emiratów Arabskich szejkiem Mohamedem bin Zayedem Al Nahyanem podczas Konferencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatycznych (COP28) w Dubai Exhibition Centre, Zjednoczone Emiraty Arabskie, 30 listopada 2023 r. Abdulla Al Neyadi/Sąd Prezydencki Zjednoczonych Emiratów Arabskich/Materiał za pośrednictwem REUTERS

DUBAJ — Brytyjski król Karol rozpoczął w czwartek wizytę w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, podczas której podczas szczytu COP28 będzie opowiadał się za zintensyfikowanymi globalnymi działaniami i rozliczalnością w zakresie zmian klimatycznych.

Król, który przybył do państwa Zatoki Perskiej w nocy, ma wygłosić w piątek przemówienie podczas negocjacji klimatycznych ONZ, które mają trwać w Dubaju do 12 grudnia.

Będzie to jego pierwsze poważne przemówienie na temat zmian klimatycznych, odkąd został monarchą we wrześniu 2022 r. Oczekuje się, że w rozmowach będą również obecni inni światowi przywódcy, w tym premier Indii Narendra Modi i premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak. Prezydent USA Joe Biden i prezydent Chin Xi Jinping nie.

Po roku rekordowych temperatur wzrasta presja, aby tegoroczny szczyt przyspieszył działania mające na celu ograniczenie zmian klimatycznych. Kraje są jednak podzielone co do przyszłości paliw kopalnych, których spalanie jest główną przyczyną zmian klimatycznych.

PRZECZYTAJ: Tego lata pobito światowy rekord najwyższej temperatury, jaką kiedykolwiek zmierzono, twierdzą meteorolodzy

Państwo-gospodarz, Zjednoczone Emiraty Arabskie, jest głównym producentem ropy naftowej i członkiem Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC) i stara się włączyć przemysł paliw kopalnych do debaty klimatycznej.

Król Karol spotkał się z prezydentem Zjednoczonych Emiratów Arabskich szejkiem Mohamedem bin Zayedem Al Nahyanem na terenie COP28 w Dubaju w czwartek 30 listopada. Został także krótko powitany przez premiera ZEA i władcę Dubaju, szejka Mohammeda bin Rashida Al Nahyana.

PRZECZYTAJ: Co oglądać na COP28 w piątek, 1 grudnia?

W przemówieniu na przyjęciu zorganizowanym w COP28, w którym uczestniczył król Karol, szef ONZ ds. klimatu Simon Stiell powiedział, że świat nie działa wystarczająco szybko, aby stawić czoła zmianom klimatycznym, i wezwał zgromadzonych w Dubaju do osiągnięcia konsensusu.

„Świat jest skrzyżowaniem dróg. Rekordy ciepła spadają na całym świecie. Dotkliwość skutków klimatycznych pogłębia się, co wiąże się z ogromnymi kosztami życia ludzkiego i źródeł utrzymania” – stwierdził.

PRZECZYTAJ: Cztery kluczowe osoby, które warto obserwować podczas COP28

Wcześniej król Karol odbył w hotelu w Dubaju dwustronne spotkania z prezydentem Nigerii Bolą Tinubu i prezydentem Gujany Irfaanem Alim. Spotkał się także z rdzennymi przywódcami Pierwszych Narodów i odwiedził lokalny kampus szkockiego uniwersytetu Heriot-Watt w Dubaju.


Nie można zapisać Twojej subskrypcji. Proszę spróbuj ponownie.


Twoja subskrypcja zakończyła się sukcesem.

Brytyjski monarcha (75 l.) prowadzi kampanię na rzecz ochrony środowiska od ponad 50 lat i na zaproszenie Zjednoczonych Emiratów Arabskich uczestniczy w szczycie w imieniu rządu Wielkiej Brytanii.Źródło

Previous article„Bye Bye Barry” wyprzedza „Kelce” i staje się najczęściej oglądanym filmem dokumentalnym w historii Prime Video w USA
Next articleCrystal Hefner opowiada pasierbowi, co przyciągnęło ją do Hugh Hefnera: pierwsze spojrzenie

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here