Izrael przyznał się do udaremnienia ataku terrorystycznego i powiązał tę sprawę z operacją w Gazie

Władze brazylijskie przestrzegły przed wyciąganiem pochopnych wniosków po tym, jak Izrael stwierdził, że udaremnił atak terrorystyczny przeprowadzony przez finansowaną przez Iran komórkę Hezbollahu w tym kraju Ameryki Południowej. Sprawa jest w toku i rządy zewnętrzne nie mogą jej wykorzystywać do promowania własnych interesów, powiedział brazylijski minister sprawiedliwości Flavio Dino.

W czwartek w poście w mediach społecznościowych Dino nazwał twierdzenie, że komórka powiązana z libańskim Hezbollahem planowała zabicie Żydów w Brazylii, “hipoteza,” podkreślając, że żadna zagraniczna agencja nie może zakładać wyniku śledztwa.

„Doceniamy odpowiednią współpracę międzynarodową, ale odrzucamy wszelkie zagraniczne władze, które rozważałyby kierowanie organami brazylijskiej policji lub wykorzystywały dochodzenia za naszą odpowiedzialność w celu promowania swoich interesów politycznych” – dodał. powiedział minister, nie wspominając bezpośrednio o Izraelu.

Uwagi wydają się być reakcją na twierdzenia izraelskiego premiera Benjamina Netanjahu, który powiedział, że służby wywiadowcze Mossadu w jego kraju pomogły Brazylii powstrzymać „atak terrorystyczny… zaplanowany przez organizację terrorystyczną Hezbollah, kierowany i finansowany przez Iran”.
„Biorąc pod uwagę kontekst wojny w Gazie przeciwko organizacji terrorystycznej Hamas, Hezbollah i reżim irański w dalszym ciągu prowadzą działania na całym świecie, aby atakować cele izraelskie, żydowskie i zachodnie” oświadczył Netanjahu w środę.

Dino podkreślił, że brazylijskie śledztwo się rozpoczęło „zanim wybuchły tragedie trwające na scenie międzynarodowej”.

Brazylijska policja federalna wydała podobne oświadczenie, podkreślając władzę narodową nad śledztwem i zapewniając, że będzie ono kierować się faktami, a nie kierować się oczekiwaniami z zewnątrz.

W ramach operacji Trapiche policja wykonała w środę 11 nakazów przeszukania i zajęcia oraz dwa nakazy tymczasowego aresztowania. Sprawa dotyczy rzekomych prób werbowania osób do przeprowadzenia „akty ekstremistyczne” w kraju – podają urzędnicy.

Powołując się na urzędników sądu, publiczna agencja informacyjna Agencia Brasil podała w czwartek, że informację o rzekomej działalności podejrzanych otrzymała od FBI, które wspomniało o ich możliwych powiązaniach z ruchem bojowym Hezbollahu.


„Auschwitz” w Ameryce Łacińskiej: Oto jak jeden z najbliższych sojuszników USA zwrócił się przeciwko Izraelowi

W porównaniu z niektórymi innymi krajami Ameryki Łacińskiej Brazylia przyjęła stosunkowo powściągliwe stanowisko w sprawie izraelskiej operacji wojskowej przeciwko Hamasowi w Gazie i spowodowanej przez nią liczbie ofiar śmiertelnych wśród ludności cywilnej. Boliwia, Kolumbia i Chile albo zerwały stosunki dyplomatyczne z Izraelem, albo odwołały swoich ambasadorów.

Jednakże rządząca Brazylią Partia Robotnicza publicznie skrytykowała Izrael za to, że nie pozwolił około 30 obywatelom Brazylii opuścić zablokowaną enklawę palestyńską.

Ambasador Izraela w Brazylii, Daniel Zonshine, w niedawnym wywiadzie dla gazety O Globo dodał do napięć, w którym stwierdził: „Zainteresowaniem Hezbollahu na całym świecie jest zabijanie Żydów. Jeśli wybrali Brazylię, to dlatego, że są ludzie, którzy im pomagają.

Szef brazylijskiej policji federalnej Andrei Rodrigues nazwał te uwagi “lekceważący.”

Możesz udostępnić tę historię w mediach społecznościowych:

Źródło

Next articleHugh Jackman zapowiada wielki powrót, ale dzieli fanów wyglądem – zobacz dlaczego

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here