Kair, Egipt – Spiro Spathis, najstarsza firma produkująca napoje gazowane w Egipcie, przeżywa sensacyjny powrót.

Założona w 1920 roku przez greckiego pszczelarza z Kefalonii, którego imię nosi, „Spathis” jest częścią życia pokoleń Egipcjan.

Teraz, dzięki ogólnokrajowej kampanii bojkotu zachodnich producentów wspierających Izrael, stuletnia marka wywołuje zamieszanie jako dziecko z plakatu egipskiej solidarności z Palestyńczykami.

Spiro Spathis, która zawsze była dumna ze swojej roli pierwszej marki napojów bezalkoholowych w Egipcie, rozpowszechnia hasła takie jak „100% Made in Egypt” i „oryginalna egipska gazouza”, używając egipskiego terminu, który prawdopodobnie wywodzi się od francuskiego „gazeuse” (gazowany) i szeroko stosowany w odniesieniu do napojów gazowanych.

Wzrost popytu na Spathis

„Sprzedaję ich napoje od czterech lat. Zawsze było kilku konsumentów, którzy preferowali Spiro od innych napojów, ale niewielu” – powiedział Mohammed, właściciel sklepu spożywczego w prowincji Sharqia.

„Ale teraz ich butelki kończą się niemal natychmiast. Przed bojkotem sprzedawałem cztery, może pięć pudełek Spathis tygodniowo, teraz mogę sprzedać aż 50 pudełek dziennie, jeśli mam taką ilość w magazynie” – kontynuował, dodając, że wzrost popytu jest “masywny”.

„W ciągu ostatniego miesiąca popyt potroił się” – powiedział Al Jazeera Morcus Talaat, szef marketingu firmy i jeden z trójki rodzeństwa będącego właścicielami firmy.

Talaat rozmawiał z Al Jazeerą pomiędzy kolejnymi spotkaniami w skromnym mieszkaniu z dwiema sypialniami na parterze w ekskluzywnej dzielnicy Kairu, gdzie ma swoją siedzibę Sprio Spathis. „Otrzymaliśmy setki telefonów od nowych klientów… ofert z restauracji”.

Palestyńczycy wzywają do bojkotu izraelskich produktów podczas protestu na rzecz ludności Gazy w Hebronie na okupowanym przez Izrael Zachodnim Brzegu, 28 października 2023 r. [Mussa Qawasma/Reuters]

Aby sprostać zapotrzebowaniu, Spiro Spathis rozpoczęło akcję rekrutacyjną i przyjęło ponad 15 000 kandydatów na stanowiska, które reklamowało.

W dzielnicy Nasr City w Kairze właściciel kiosku twierdzi, że nie był w stanie pozyskać wystarczającej ilości Spathis, aby zaspokoić popyt. „W zeszłym miesiącu dostałem tylko cztery dostawy i wszystkie produkty zostały wyprzedane tego samego dnia. Wcześniej akcje Spathis wytrzymywały dłużej.”

Bezlitosne izraelskie bombardowania i inwazja lądowa na Gazę, które rozpoczęły się 7 października i jak dotąd zabiły ponad 11 500 Palestyńczyków, wywołały masowe protesty na całym świecie.

Spowodowało to również bojkot międzynarodowych marek, takich jak McDonald’s i Starbucks.

W Indonezji konsumenci zaczęli bojkotować Mcdonald’s i inne firmy w połowie października, po tym jak McDonald’s Izrael ogłosił w mediach społecznościowych, że podczas wojny w Gazie przekazał izraelskiemu wojsku tysiące bezpłatnych posiłków.

Oświadczenie to skłoniło kilka organizacji, w tym Ruch Bojkotu, Zbycia i Sankcji (BDS), Zjednoczony Front Ludowy (FUB) i Front Obrońców Islamu (FPI), do wezwania do bojkotu McDonald’s i innych firm postrzeganych jako proizraelskie w tym Burger Kinga.

Podczas gdy protestujący zalewają ulice największych miast na całym świecie, od Waszyngtonu po Londyn i Kapsztad, filie restauracji franczyzowych, kawiarni i sklepów, które niegdyś tętniły życiem w świecie arabskim, są w większości puste.

„Bojkot to popularne narzędzie umożliwiające ludziom zabranie głosu i najpotężniejszy sposób wywierania presji na zachodni kolonializm i państwa napędzane kapitalizmem” – powiedział Jamal Zahran, profesor nauk politycznych na Uniwersytecie Sueskim. „Bojkot tych produktów stwarza również możliwości dla produktów lokalnych”.

Protestujący w Waszyngtonie
Protestujący przeciwko wojnie w Gazie w miastach takich jak Waszyngton wzywają do bojkotu firm powiązanych z Izraelem. Na tym zdjęciu kobieta niesie torbę z napisem „Bojkot Izraela” podczas porannej modlitwy żydowskiej Shacharit w pobliżu Kapitolu USA, 13 listopada 2023 r. [Probal Rashid/LightRocket via Getty Images]

— Czy to mucha?

Od początku wojny Egipcjanie wykorzystują media społecznościowe do wymiany informacji o tym, które marki są uważane za wspierające Izrael i należy ich unikać. Niektóre aplikacje wyświetlają także alternatywy dla zachodnich marek, podkreślając lokalnych producentów o tej samej lub podobnej jakości.

„Czy to z nami, czy nie?” to pytanie często zadawane w postach Meta na temat różnych marek, ponieważ ludzie zastanawiają się, z której z nich zrezygnować.

Rezultatem było ponowne odkrycie lokalnych zamienników, takich jak Spiro Spathis, niegdyś jedyny producent napojów gazowanych w najbardziej zaludnionym kraju świata arabskiego.

Ponieważ jednak około 70 lat temu na rynek weszły inne międzynarodowe marki, a następnie zalały rynek lokalny, została ona odsunięta na bok. Talaat powiedział, że w 2014 roku Spiro Spathis całkowicie zamknęło swoją działalność. „Jesteśmy drugim pokoleniem Egipcjan, które są właścicielami tej firmy. Nasz ojciec kupił firmę w 1998 r. i prowadził ją aż do swojej śmierci w 2009 r. W 2014 r. zamknęliśmy Spiro Spathis, po czym wróciliśmy ponownie w 2019 r. i od tego czasu jesteśmy obecni na rynku każdego dnia” – dodał.

Chociaż nie jest to jedyna lokalna firma produkująca napoje gazowane w Egipcie, Spathis jest uznawana przez wielu użytkowników Internetu w Egipcie za najlepszą.

Szereg butelek spiro spathis na biurku
Oryginalne logo Spiro Spathis, najstarszej marki napojów gazowanych w Egipcie, to wizerunek pszczoły, oznaczający pierwotny zawód założyciela firmy – pszczelarza [Yasmin Shabana/Al Jazeera]

Popularna w mediach społecznościowych historia i logo firmy przykuły uwagę i wzbudziły ciekawość młodszych pokoleń, nieznających marki.

„Dlaczego w jego logo jest mucha?” niektórzy pytali w mediach społecznościowych.

Według Talaata stuletnie logo przedstawia tak naprawdę pszczołę, a nie muchę, co oznacza pierwotny zawód założyciela, jakim był pszczelarz na greckiej wyspie Kefalonia.

Użytkownicy mediów społecznościowych żartowali również, że trudno jest znaleźć napój gazowany Spathis ze względu na zwiększony popyt i ograniczoną podaż. „Próbuję odnaleźć siebie i Spiro Spathis” – zażartował jeden z użytkowników Meta.

„Pracujemy przez całą dobę, aby sprostać rosnącemu popytowi” – ​​powiedział Talaat. „Od 7 października realizujemy w ciągu miesiąca roczne plany ekspansji, wzrostu i dystrybucji, aby sprostać potrzebom rynku.”

Oprócz ekspansji geograficznej, zwiększenia produkcji ośmiu smaków i zatrudnienia zespołów, które będą odpowiadać na opinie konsumentów i zarządzać zamówieniami dystrybutorów, Talaat powiedział również, że firma planuje dodać nowy smak coli, o który prosili klienci, aby zastąpić bojkotowaną w Egipcie colę.

„To nie jest tymczasowe”

Od czasu wojny egipscy użytkownicy mediów społecznościowych odnotowują oferty i rabaty na produkty wytwarzane na Zachodzie, od których się odwrócili.

Wiele osób zaangażowało się także w internetowe debaty na temat skuteczności takich bojkotów, które według niektórych szkodzą źródłom utrzymania egipskich pracowników zatrudnionych na zasadzie franczyzy.

Sahar Azazi (31 l.) mieszkająca w Kairze stwierdziła, że ​​bojkot marek jest najbardziej oczywistym działaniem, jakie należy podjąć.

„To przynajmniej tyle, co możemy zrobić, aby wesprzeć atakowanych Palestyńczyków i nie jest to działanie tymczasowe z mojej strony. Nie będę jeść ani pić czegoś, co umożliwiło zamordowanie niewinnego Palestyńczyka” – oznajmiła, dodając, że Spiro Spathis jako produkt lokalny jest tak samo dobry jak napoje, z których zrezygnowała.

„Jednak od początku bojkotu nie są one tak dostępne” – zauważyła.

Dla Talaata Spiro Spathis powróciło do biznesu.

„Zamierzamy zawsze wspierać egipskich konsumentów, nawet jeśli bojkot nie będzie trwał długo. Jesteśmy tu, aby zostać” – powiedział.

To opowiadanie zostało opublikowane we współpracy z np.

Źródło

Previous articleLTO: Ponad 24 miliony pojazdów niezarejestrowanych w PH, niektóre należą do agencji rządowych
Next articleReżyser „Napoleona” Ridley Scott odrzuca krytyków: „Francuzi nawet siebie nie lubią”

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here