ROZWIJAJĄCA SIĘ HISTORIA,

Będzie to pierwsze od blisko roku spotkanie przywódców dwóch największych gospodarek świata.

Biały Dom potwierdził, że prezydent USA Joe Biden i jego chiński odpowiednik Xi Jinping spotkają się 15 listopada w Stanach Zjednoczonych.

Spotkanie w Kalifornii, pierwsze od blisko roku przywódców dwóch największych gospodarek świata, obejmie rozmowy na temat handlu, Tajwanu i zarządzania napiętymi relacjami.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Chin poinformowało w piątek, że Xi przebywa z wizytą w USA w dniach 14–17 listopada. Będzie obecny na szczycie Współpracy Gospodarczej Azji i Pacyfiku (APEC) w San Francisco.

Xi i Biden nie spotkali się od czasu zeszłorocznego szczytu G20 na Bali.

Urzędnicy administracji Bidena, którzy poinformowali reporterów pod warunkiem zachowania anonimowości, powiedzieli w piątek, że obaj prezydenci spotkają się w rejonie Zatoki San Francisco. Oczekuje się, że tysiące protestujących zejdzie do San Francisco podczas szczytu, który rozpoczyna się w sobotę.

Nie oczekuje się, że spotkanie to doprowadzi do wielu, jeśli w ogóle, ważnych ogłoszeń. Jeden z urzędników administracji Bidena powiedział, że prezydent USA skupia się na „zarządzaniu konkurencją, zapobieganiu ryzyku konfliktu i zapewnieniu otwartości kanałów komunikacji”.

Różnice między obiema stronami zaostrzyły się w ciągu ostatniego roku, kiedy Biden nakazał zestrzelenie chińskiego balonu szpiegowskiego po tym, jak przeleciał przez kontynentalne Stany Zjednoczone, i chiński gniew z powodu między innymi postoju w USA przez tajwańską prezydent Tsai Ing-wen w tym roku kwestie. Chiny uznają tę wyspę za swoje terytorium.

Oczekuje się, że przywódcy omówią wojnę między Izraelem a Hamasem, inwazję Rosji na Ukrainę i przyszłoroczne wybory prezydenckie na Tajwanie.

Chiny oświadczyły, że są neutralne w wojnie na Ukrainie, ale zostały oskarżone o wspieranie gospodarki Rosji w obliczu zachodnich sankcji.

Biden prawdopodobnie będzie także wywierał presję na Xi, aby wykorzystał wpływy Chin na Koreę Północną, podczas wzmożonych obaw związanych ze zwiększonym tempem testów rakiet balistycznych prowadzonych przez Koreę Północną, a także dostarczaniem przez Pjongjang amunicji Rosji na potrzeby wojny na Ukrainie.

Więcej w przyszłości…

Źródło

Previous articleStephen Holt nie pozwala, aby porażka w debiucie w PBA wpłynęła na jego pewność siebie
Next articleAshton Kutcher i bliźniak Michael rozmawiają o zdrowiu, poczuciu winy i rozłamie między sobą

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here