Czas letni dobiegł końca, a to oznacza więcej jazdy nocą. To, że jesienią tracimy godzinę światła dziennego, może wydawać się nieistotne, ale koniec czasu letniego skutkuje 16% wzrostem liczby kolizji z jeleniami, według badania z 2022 r. Wzrost liczby śmiertelnych wypadków samochodowych po zmianie czasu na letni zaobserwowano także w: opublikowane badanie medyczne z 1995 r., w którym dokonano przeglądu danych z lat 1987–1991.

Biorąc pod uwagę dodatkową godzinę ciemności w godzinach dojazdów do pracy, musimy dostosować nasze nawyki, aby poprawić naszą zdolność widzenia w nocy. Dowiedz się, dlaczego jazda w ciemności może być niebezpieczna oraz jak lepiej widzieć i bezpieczniej jeździć po zmroku.

Dlaczego jazda w ciemności jest trudniejsza

Krótko mówiąc, trudniej jest widzieć w słabym świetle. Inne problemy, takie jak odblaski reflektorów i oświetlenie wnętrza kabiny, pogarszają sytuację.

W USA nowsze pojazdy mają jaśniejsze reflektory, co powoduje więcej odblasków i powidoki. Technologie takie jak żarówki LED i emitery laserowe sprawiają, że jazda nocą po drodze przypomina atak stroboskopowy.

Niektórym kierowcom z natury trudniej jest dostosować się do słabego oświetlenia, np starsi ludzie i każdy z Problemy ze wzrokiem jak krótkowzroczność, astygmatyzm czy jaskra.

Brudna szyba

Obrazy Getty’ego

9 wskazówek dotyczących bezpieczniejszej jazdy nocą

Na szczęście istnieje kilka prostych sposobów na zmniejszenie problemów ze wzrokiem podczas jazdy po zmroku.

Utrzymuj przednią szybę w czystości, aby zmniejszyć odblaski

Odblaski mogą się nasilić, gdy przednia szyba jest brudna, ponieważ brud rozprasza światło. Niektóre zabiegi, takie jak środki odstraszające deszcz, mogą również zwiększyć odblaski na przedniej szybie w nocy. Utrzymuj przednią szybę tak przejrzystą, jak to możliwe, aby zmniejszyć odblaski i poprawić widoczność. AAA mówi brudna szyba przednia może również ograniczać lub utrudniać pole widzenia, dlatego zaleca się czyszczenie przedniej szyby przynajmniej raz w tygodniu.

Utrzymuj reflektory w czystości

The Klinika majonezu twierdzi, że możesz także poprawić widoczność, upewniając się, że reflektory są wolne od brudu i zanieczyszczeń. Sprawdzanie, czy reflektory są czyste, jest szczególnie ważne, jeśli mieszkasz w zapylonym regionie lub w miejscu, gdzie często występują owady.

W razie potrzeby używaj świateł drogowych

Pamiętaj, aby używać świateł drogowych na drogach wiejskich w pobliżu lasów lub pól oraz jako Rada Bezpieczeństwa Narodowego zaleca na dłuższych lub szerszych odcinkach dróg. W takich przypadkach światła drogowe mogą pomóc w dostrzeżeniu jeleni, należy jednak unikać używania świateł drogowych przy złej pogodzie, takiej jak deszcz lub mgła, ponieważ mogą one ograniczyć widoczność. Wyłączaj światła drogowe podczas podjeżdżania pod górę lub na zakrętach, aby uniknąć świecenia świateł drogowych w oczy innych kierowców.

Nie patrz bezpośrednio na nadjeżdżające reflektory

Instynktem może być patrzenie bezpośrednio na błysk świateł nadjeżdżających z naprzeciwka, pojawiających się nad wzgórzem lub za rogiem, ale przećwicz odwracanie wzroku. Patrzenie w jasne światła reflektorów może tymczasowo pogorszyć widzenie, a także może pozostawić powidoki, utrudniające widzenie po przejeździe pojazdu.

Sprawdź ustawienie reflektorów podczas przeglądów samochodu

The Klinika majonezu zaleca również współpracę z mechanikiem, aby upewnić się, że reflektory są prawidłowo ustawione. Zużycie samochodu może powodować niewspółosiowość, a niektóre samochody są produkowane z źle ustawionymi reflektorami. Przepisy amerykańskie nie wymagają od producentów sprawdzania ustawienia reflektorów po zamontowaniu reflektorów, według NBC News. Rezultatem może być niszczycielskie odblaski dla innych kierowców jadących nocą, a dla Ciebie ograniczona widoczność.

Oświetlona deska rozdzielcza samochodu na autostradzie w nocy Oświetlona deska rozdzielcza samochodu na autostradzie w nocy

Douglasa Sacha/Getty Images

Przyciemnij oświetlenie wewnętrzne

Podczas jazdy nocą oświetlenie wnętrza powinno być zawsze wyłączone lub przyciemnione. Przyzwyczajają oczy do światła, co może ograniczać widzenie w nocy (zazwyczaj nasze oczy poświęć kilka minut na dostosowanie do ciemności). Jeśli oświetlenie wewnętrzne jest włączone, aby pomóc Tobie (lub pasażerowi) zobaczyć coś wewnątrz pojazdu, może to zwiększyć istniejące rozpraszanie uwagi. Oświetlenie wewnętrzne to także kolejne źródło światła odbijającego się od przedniej szyby.

Utrzymuj okulary w czystości

Podobnie jak brud na przedniej szybie, smugi na okularach mogą rozpraszać światło i powodować problemy z odblaskiem. Pamiętaj o prawidłowym czyszczeniu okularów, używając ściereczki do okularów, ciepłej wody lub łagodnego płynu do mycia naczyń niezawierającego środka nawilżającego, według Heartland Optical. Wycieranie okularów o koszulę może być powszechną praktyką, ale może również spowodować dodatkowe zabrudzenia i zarysowania soczewek, jeszcze bardziej ograniczając widzenie.

Noś odpowiednie okulary

Bądź na bieżąco z wizytami u okulisty, aby Twój lekarz mógł potwierdzić, że nosisz właściwą receptę. Można też zajrzeć soczewki antyrefleksyjne, które posiadają powłokę zmniejszającą odblaski światła. Unikaj okularów, które utrudniają widzenie peryferyjne.

Inne opcje obejmują okulary do jazdy nocnej, które zwykle mają żółte soczewki zaprojektowane w celu zmniejszenia odblasków reflektorów. Przed ich użyciem należy porozmawiać z lekarzem; niektórzy profesjonaliści uważają, że tak pogorszyć widzenie w nocy zamiast lepiej.

Czytaj więcej: Czy teraz mrużysz oczy? Nadszedł czas, aby sprawdzić swój wzrok

Zachowaj czujność podczas prowadzenia pojazdu

Nawet niewielkie zmiany czasowe mogą sprawić, że poczujemy zmęczenie spowodowane zmianą strefy czasowej. Czas letni może zaburzyć Twój rytm dobowy (wewnętrzny zegar, który mówi Ci, kiedy iść spać, a kiedy nie spać), według Northwestern Medicinea zmęczenie może prowadzić do rozmazany obraz.

Zmiana czasu na letni może pomóc zachować większą czujność podczas prowadzenia pojazdu. Zapoznaj się z naszym przewodnikiem dotyczącym ponownej kalibracji wewnętrznego budzika.Źródło

Previous articleUAAP: NU wyprzedza UST z mistrzowską klasą defensywy w drugiej połowie
Next articleKeisha Knight Pulliam ma nadzieję, że „The Cosby Show” zostanie zapamiętany nie tylko ze względu na problemy prawne Billa

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here