Home Rozrywka Teatr Synetic ponownie przedstawia porywający „Romeo i Julia”

Teatr Synetic ponownie przedstawia porywający „Romeo i Julia”

7
0

Często mówi się, że udane relacje zależą od wyczucia czasu, a porywająca produkcja „Romea i Julii” Szekspira w całości opiera się na tej zasadzie. Jarmarkowa Werona, w której zbiera się trupa, stylizowana jest na wewnętrzne mechanizmy zegara, z gigantycznym wahadłem wiszącym na krokwiach i zespołem ogromnych kół zębatych, wykonanych z pianki, ale pomalowanych na wzór zmatowiałego mosiądzu, rozrzuconych po całej scenie. Dzierżone przez członków obsady, trybiki stają się tarczami, obrotowymi drzwiami i wirującymi kołami losu.

Zagubieni kochankowie mogą zostać uwięzieni w metaforze, przed którą nie mogą uciec, ale widzowie mają szczęście, że utknęli w teatrze na 85 minut bez przerwy. Oryginalna produkcja Synetic „Romeo i Julia” z 2008 roku wyniosła młodą firmę z lokalnego dziwaka do skarbu Waszyngtonu. Współzałożyciele Paata i Irina Tsikurishvili wyemigrował do Stanów Zjednoczonych z Gruzji w 1995 r., uciekając przed poradziecką biedą i niepokojami. Ona była tancerką, wyszkoloną w tej samej akademii, która produkuje gwiazdy baletnic, on ugruntował się już w teatrze ruchu Europy Wschodniej, łączącym ruch z aktorstwem, muzyką i pantomimą. Od 2002 roku firma wyprodukowała ponad 90 przedstawień, prawie wszystkie zaadaptowane na podstawie historii znajdujących się w domenie publicznej. Kilka zawiera dialogi, niektóre mają narrację lektorską, a wiele z nich w ogóle nie zawiera słów.

Tradycyjne zespoły teatralne za każdym razem, gdy powracają do klasyki, wprowadzają nowe kreatywne zespoły i koncepcje. Praktyka Synetic bardziej przypomina zespoły baletowe, które wyciągają z magazynu te same dekoracje i kostiumy, opierając się na nostalgii i zmianach obsady, aby przyciągnąć widzów ponownie.

Ostry. Dowcipny. Przemyślany. Zapisz się na newsletter Style Memo.

Płynny i przejmujący „Romeo i Julia” Synetic powinien właśnie to zrobić, zwłaszcza że nie jest jasne, gdzie zespół wystąpi w następnej kolejności. JBG Smith, megadeweloper z siedzibą w Bethesdzie, nie przedłuży umowy najmu Synetic po wygaśnięciu jej 30 kwietnia – twierdzi teatr, a „Romeo i Julia” będzie jego ostatnią produkcją w dawnym kinie Crystal City, które jest jego domem od 15 lat lata. Przedstawiciel JBG Smith powiedział, że firma nie ma komentarza na temat relacji teatru ani planów dotyczących przestrzeni.

Dyrektor wykonawczy Ben Cunis twierdzi, że plan Synetic polega na tym, aby stać się „półwędrownym”. Firma podpisuje umowy na udostępnienie innych przestrzeni artystycznych w rejonie Waszyngtonu, w tym takich, które od czasu pandemii ograniczyły liczbę programów. Jednakże Synetic nadal będzie potrzebować studia tańca, w którym będzie mogła przeprowadzać próby swoich intensywnych ruchowo występów i oferować całoroczne programy dla nastolatków, a także letnie obozy dla dzieci.

W „Romeo i Julii” na scenie występuje kilku byłych nastoletnich członków zespołu, w tym Irina Kavsadze, która wyrosła na pełną wdzięku i wyrazistej głównej bohaterki. Oryginalna para, Cunis i Courtney Pauroso, odegrała szaloną pogoń kochanków, podczas gdy Kavsadze i jej Romeo, Zana Gankhuyag, postawili na elegancję. „Miłość to dym z oparów westchnień” – mówi Romeo w całkowicie inscenizowanych wersjach spektaklu, natomiast Synetic podkreśla tę kwestię za pomocą wytwornicy mgły na scenie i romantycznych duetów.

Irakli Kavsadze (ojciec Iriny) ponownie wciela się w rolę kochającego, skonfliktowanego moralnie brata Wawrzyńca, który w przedstawieniu Synetica wciela się także w rolę księcia, aptekarza i ojca Romea. W większym stopniu niż w przypadku innych pozbawionych słów adaptacji Szekspira firmy Synetic „Romeo i Julia” zakłada, że ​​widzowie znają fabułę. Niewiele wskazuje na to, że Romeo został wygnany za zabicie Tybalta lub że Julia połknęła napój nasenny.

Kompromisem jest zacięta walka, godny pozazdroszczenia bal maskowy i scena seksu, która wyryła mi się w pamięci od szesnastu lat. Członkowie zespołu trzymają przed kochankami prześcieradło, inni zaś oświetlają swoje ciała latarką. Widzowie widzą sylwetki uwikłane w grę cieni splecionych dłoni i wygiętych pleców, zmysłowe, ale nie w stylu X.

Należy pamiętać, że programy Synetic są często odpowiednie dla nastolatków, którzy wzbranialiby się przed dwiema godzinami dialogów szekspirowskich. To prawda w przypadku „Romea i Julii” z jednym wyjątkiem: pielęgniarka (Janine Baumgardner) jest przedstawiana raczej jako rozsądna dama dworu niż pobłażliwa niania. Baumgardner jest fantastyczna, ale podczas swojej misji polegającej na przekazywaniu wiadomości Romeo zostaje siłą pocałowana przez Mercutio i jednego z jego kumpli. Synetic mądrze byłoby złagodzić to; Baumgardner wykorzystuje moment swojej kobiecej mocy, ale jest rok 2024 i większość widzów uznaje niechciane pocałunki za napaść na tle seksualnym. Odrobina sprośnego dokuczania wystarczyłaby, aby wywołać ostrą bójkę uliczną, która poprzedza potajemną wymianę przysięgi Romea i Julii.

Zegar tyka w kierunku tragedii po ślubie pary, napędzany partyturą Konstantina Lortkipanidze. Jego muzyka łączy rock w stylu Radiohead z klasycznym minimalizmem inspirowanym Arvo Pärtem. Nie ma księcia, który ogłosiłby, że „wszyscy zostaną ukarani”, gdy Romeo i Julia zostaną znalezieni martwi w krypcie Kapuletów. Zamiast tego perkusyjne bicie serca cichnie niczym maszyna do pomiaru parametrów życiowych. Kibice muszą mieć nadzieję, że Teatr Synetic, w przeciwieństwie do skazanych na zagładę kochanków, kiedyś wkrótce odrodzi się na nowo.

Romeo i Julia, adaptacja Williama Szekspira Nathana Weinbergera. Reżyseria: Paata Tsikurishvili i choreografia: Irina Tsikurishvili. Oryginalna oprawa muzyczna i dźwiękowa, Konstantine Lortkipanidze; projekty sceniczne, Phil Charlwood; kostiumy do ponownego montażu, Alexa Cassandra Duimstra; oświetlenie, Brian S. Allard; dodatkowy projekt i inżynieria dźwięku, Paata Tsikurishvili i Brandon Cook. Około 85 minut. Do 24 marca w Synetic Theatre, 1800 S. Bell St., Arlington. synetictheater.org.

Źródło

Previous articleRolnicy protestują: Rahul Gandhi obiecuje prawną gwarancję MSP, jeśli zostanie wybrany do władzy
Next articleWarner wstaje z płótna, ale odmówił bajkowego pożegnania, gdy Dre Russ podnosi Windies, aby zniweczyć zwycięstwo nad Australią