Witamy w podcaście Scene to Seen!

Jestem Valerie Complex zastępcą redaktora i scenarzystą filmowym w Deadline. W dzisiejszym odcinku rozmawiamy z dokumentalistką Nancy Kates, reżyserką filmu dokumentalnego PBS Brat Outsider: Życie Bayarda Rustinao działaczu na rzecz praw obywatelskich i architektu Marszu na Waszyngton w 1963 roku.

Dokument stanowi kronikę jego 60-letniej kariery aktywisty, organizatora i „sprawiającego kłopoty”. Bayard Rustin sformułował wiele strategii, które napędzały amerykański ruch na rzecz praw obywatelskich. Jego żarliwa wiara w filozofię niestosowania przemocy Gandhiego przyciągnęła do niego Martina Luthera Kinga Jr. i innych przywódców w latach czterdziestych i pięćdziesiątych XX wieku; jego praktykowanie tych przekonań zwróciło uwagę FBI i policji. W 1963 roku Rustin wniósł swoje wyjątkowe umiejętności do ukoronowania swojej kariery na rzecz praw obywatelskich: swojej pracy nad organizacją Marszu na Waszyngton, największego protestu, jaki kiedykolwiek widziała Ameryka.

Oprócz Życie Bayarda Rustina, wyprodukowała i wyreżyserowała także dokument HBO Dotyczy Susan Sontag, którego premiera odbyła się w 2014 r. na festiwalu Tribeca Film Festival, gdzie film otrzymał Specjalne Wyróżnienie Jury, a w 2014 r. znalazła się na OUT 100, corocznej liście magazynu intrygujących Amerykanów LGBTQ . Od tego czasu film był pokazywany na ponad 130 festiwalach filmowych w 35 krajach i otrzymał kilka wyróżnień, w tym międzynarodową nagrodę FOCAL. Magazyn Ms. uznał ten film za jeden z dziesięciu najlepszych filmów feministycznych 2014 roku, a krytycy uznali go za „fascynujący” i „wnikliwy”. Kates wyprodukowała także i wyreżyserowała film Brother Outsider: the Life of Bayard Rustin. Film miał swoją premierę na Festiwalu Filmowym w Sundance w 2003 roku oraz w serialu PBS POWzdobywając ponad 25 nagród na całym świecie.

Kates odbywała rezydentury w MacDowell, Blue Mountain Center, Virginia Center for the Creative Arts i gdzie indziej, a także brała udział w warsztatach pisania scenariuszy na zaproszenie na festiwalu filmowym Athena, w ramach którego otrzymała stypendium Fundacji Alfreda P. Sloana, Stowe Story Labs i rekolekcje Cine Qua Non. Niedawno rozpoczęła pracę nad filmem o zmarłym aktywiście i przywódcy LGBTQ Urvashim Vaidzie.

W dzisiejszym odcinku rozmawiam z Kates o podróży, jaką zajęła nam praca nad tym dokumentem oraz o tym, dlaczego wraz z wypuszczeniem na Netflix własnego filmu fabularnego o życiu Bayarda Rustina jest to idealny moment dla widzów, którzy chcą dowiedzieć się więcej, aby obejrzeć Brat Outsider.

Jeśli podoba Ci się to, co usłyszysz w dzisiejszym podcaście, koniecznie sprawdź, polub i zasubskrybuj Scenę 2 Widzianą w Apple, Spotify i IHeart Radio.

Źródło

Previous article23 października 2023 – Wiadomość o wojnie Izrael-Hamas
Next articleNU jest prawie dwukrotnie do pokonania, a La Salle zaskakuje UP w grze w koszykówkę kobiet

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here