Po piątkowym głosowaniu większości Zarządu Krajowego SAG-AFTRA w sprawie zatwierdzenia wstępnego porozumienia osiągniętego z dyrektorami generalnymi studiów i AMPTP na początku tego tygodnia, gildia aktorów opublikowała więcej szczegółów umowy.

Jak wielokrotnie powtarzali w ciągu ostatnich dwóch dni od osiągnięcia porozumienia ze studiami w sprawie zakończenia 118-dniowego strajku, gildia oświadczyła dzisiaj, że „całkowity pakiet” jest „wyceniony na ponad miliard dolarów w postaci nowego planu wynagrodzeń i świadczeń” finansowanie.” Więcej informacji o wynagrodzeniach wynikających z umowy ze Stowarzyszeniem Producentów Filmowych i Telewizyjnych nadeszły kilka godzin po posiedzeniu Zarządu Krajowego SAG-AFTRA 86% głosowało za jego przyjęciem.

Jak słyszę, 80-stronicowe streszczenie pełnej umowy, które nie zostało upublicznione, trafi do uprawnionych członków gildii 13 listopada. Głosowanie ratyfikacyjne nad umową rozpoczyna się 14 listopada i trwa do pierwszego tygodnia grudnia dla uprawnionych członków 160-tysięcznej gildii.

Nazywając wstępne porozumienie „przełomowym osiągnięciem związku”, dziś wieczorem SAG-AFTRA po raz kolejny podkreśliła „znaczące zabezpieczenia” i prawa do zgody wokół sztucznej inteligencji, co było głównym punktem spornym w dyskusjach ze studiami. W przeciwieństwie do dzisiejszej konferencji prasowej z prezesem SAG-AFTRA Franem Drescherem i krajowym dyrektorem wykonawczym Duncanem Crabtree-Ireland, piątkowe pismo gildii nie zawierało konkretnych liczb dotyczących szeroko przechwalanego „tworzenia nowego strumienia wynagrodzeń dla wykonawców pracujących w streamingu”.

Ponieważ kampania mająca na celu zdobycie głosów członków już się rozpoczęła, gildia Friday miała również wiele do powiedzenia na temat podwyżek płac, wytycznych dotyczących castingu, dodatków na relokację oraz limitów składek na fundusz zdrowotny i emerytalny. W trybie pełnego dźwięku niektóre z tych kwestii pojawiły się na dzisiejszej konferencji prasowej po głosowaniu zarządu, choć nie były one tak szczegółowe.

Umowa obejmuje bezprecedensowy wzór wynagrodzeń obejmujący dwie podwyżki w pierwszym roku obowiązywania umowy – 7% po ratyfikacji i kolejną podwyżkę o 4% od lipca 2024 r., co daje łączny wzrost w pierwszym roku wynoszący 11,28%. Od lipca 2025 r. nastąpi kolejna podwyżka o 3,5%. Pakiet ten przełamuje tzw. „wzorzec branżowy”.

Płace aktorów drugoplanowych wzrosną o 11% od 12 listopada 2023 r., następnie o dodatkowe 4% od 1 lipca 2024 r. i o kolejne 3,5% od 1 lipca 2025 r. Po raz pierwszy w historii dokonano monumentalnego przełomu: liczba objętych stanowisk w Strefach Zachodniego Wybrzeża będzie równa liczbie stanowisk w Strefach Wschodniego Wybrzeża. Przewiduje się, że rocznie doda to prawie 11 000 nowych dni pracy w tle.

Prawie 43% wzrost górnego limitu wpłat na produkcje godzinne i prawie 67% wzrost górnego limitu w przypadku produkcji półgodzinnych spowoduje zwiększenie składek na fundusz zdrowotny i emerytalny, a także pomoże wykonawcom pracującym przy tych przedstawieniach aby nadal kwalifikować się do świadczeń.

Związkowi udało się stworzyć nowy strumień wynagrodzeń dla wykonawców pracujących w streamingu. Zapewnia znaczną premię w stosunku do istniejących struktur rezydualnych, dzięki czemu praca w streamingu jest bardziej zrównoważona dla aktorów z klasy średniej. Większość tego wynagrodzenia zostanie wypłacona aktorom występującym w programach spełniających określone wymagania dotyczące oglądalności. Pozostałe pieniądze zostaną przekazane innym podmiotom pracującym na platformach streamingowych za pośrednictwem nowego, wspólnie zaufanego funduszu dystrybucyjnego. Zapewnia to lepszą rekompensatę i zrównoważony rozwój szerszemu gronu podmiotów przyczyniających się do sukcesu tych platform. Umowa dodaje również stałe dodatki dla koordynatorów kaskaderów pracujących przy produkcjach telewizyjnych i nowych mediach.

Kontrakt przyniósł istotne korzyści w zakresie równości fryzur i makijażu, udostępniania zbiorczych statystyk dotyczących różnorodności, eliminacji nieodpowiednich peruk i farb, języka neutralnego pod względem płci, dostępu do opieki potwierdzającej płeć i usług tłumaczeniowych. Zapewnia także wykonawcom większą ochronę przed molestowaniem seksualnym, w tym korzystanie z koordynatorów ds. intymności w scenach obejmujących nagość i symulowany seks lub na żądanie, a także dodatkowe zabezpieczenia dotyczące tła.

Dodatkowe korzyści obejmują ustalenie minimalnych poziomów poprzez zastosowanie terminów telewizyjnych do wysokobudżetowych programów AVOD.

Wprowadzono istotne zabezpieczenia procesu castingu, w tym przepisy określające, że podziały, poboczne i/lub scenariusze należy dostarczyć nie później niż 48 godzin przed ostatecznym terminem składania wniosków (z wyłączeniem weekendów i świąt). W przypadku nieletnich wymiar ten wzrasta do 72 godzin. Talent nie może zostać poproszony o wykonanie więcej niż ośmiu (8) stron standardów branżowych w przypadku pierwszej taśmy samoprzylepnej lub dwunastu (12) stron standardów branżowych w przypadku drugiej lub kolejnej rozmowy zwrotnej. Ponadto, jeśli wymagane jest zapamiętywanie, wykonawcy będą uprawnieni do rekompensaty. Nie można także wymagać od wykonawców, aby występowali nago lub w strojach bardziej odkrywczych niż kostium kąpielowy, który można nosić na basenie publicznym. Producenci muszą także zapewnić możliwość przeprowadzenia wywiadów wirtualnych lub osobistych według kolejności zgłoszeń, z zakwaterowaniem dla wykonawców niepełnosprawnych, starszych wykonawców i nieletnich.

Wprowadzono również znaczną poprawę w zakresie dodatków na relokację dla wykonawców seriali, obejmujących 5000 dolarów miesięcznie przez okres do 6 miesięcy bez ograniczenia liczby sezonów. Na podstawie wzorców zatrudnienia oznacza to efektywny wzrost płatności za relokację o 153%.

Patrząc na te podwyżki, łączna suma wynosząca około 14,8% jest lepsza niż 13%, które WGA otrzymała w swojej umowie kilka miesięcy temu. Jednak tempo wzrostu i dwa wzrosty do lipca 2024 r. mają więcej wspólnego z sfinalizowaniem kontaktu SAG-AFTRA tak późno w 2023 r. – może nie tyle złamaniem schematu branżowego, jak twierdzi gildia.

Podobne do umowy WGA są kryteria SAG-AFTRA dotyczące funduszu premii za transmisję strumieniową. Wydaje się, że oba nadają się do transmisji strumieniowej seriali i filmów, „które ogląda co najmniej 20% krajowych abonentów usługi w ciągu pierwszych 90 dni od premiery”, cytując z porozumienia WGA.

Stwierdzając, że „nasze prognozy będą musiały zostać poddane swego rodzaju testowi warunków skrajnych”, Crabtree-Ireland potwierdziło w dzisiejszej prasie, że całkowita wypłata dla członków gildii z funduszu premii za transmisję strumieniową wyniesie około 120 milionów dolarów w okresie obowiązywania nowego kontraktu, czyli 40 milionów dolarów rocznie. Tworząc nową „kieszonkę” na obsadę, jak powiedział Drescher, i wprowadzając tę ​​kwestię do przyszłych rozmów, 120 milionów dolarów to znacznie mniej niż 500 milionów dolarów, o które SAG-AFTRA prosiła w ramach żądań podziału dochodów na samym początku rozmowy.

W związku z tym sama Drescher przyznała, że ​​kryteria nowego strumienia wynagrodzeń dla wykonawców, którzy nawet nie zaczną płynąć, chyba że program obejrzy 20% bazy abonentów parowca, będą miały jakiekolwiek znaczenie jedynie w przypadku obsady „programów wartych naparstek”. Próbując odeprzeć potencjalną krytykę dotyczącą funduszu premii za przesyłanie strumieniowe w wysokości 120 milionów dolarów, która mogła skutkować głosowaniem 14% Zarządu Krajowego gildii przeciwko kontraktowi przed dzisiejszą znacznie opóźnioną konferencją prasową, niedawno ponownie wybrana szefowa SAG-AFTRA powiedziała, że ​​ma nadzieję to zobaczyć 20% spadnie do 10% w kolejnych rozmowach kontraktowych, które rozpoczną się przed wygaśnięciem tego kontraktu 30 czerwca 2026 r., jeśli zostanie on ratyfikowany.

Fran Drescher i Duncan Crabtree – Irlandia

W rozmowie z Deadline po piątkowej konferencji prasowej Drescher podzieliła się również pewnymi wskazówkami na temat tego, co przygotowuje przed negocjacjami ze studiami na rok 2026 oraz „planowania naszej gry i grania według naszego planu”.

W dzisiejszym wydaniu prasowym zarówno Drescher, jak i Crabtree-Ireland pochwalili transakcję za zburzenie wzorców negocjacji i „przełomowanie branży”, podobnie jak język używany w materiałach rozesłanych dziś wieczorem przez SAG-AFTRA. Niezależnie od tego, czy rzeczywiście tak jest, czy też umowa SAG-AFTRA nosi wiele cech charakterystycznych tego, co DGA i długo uderzająca WGA osiągnęły odpowiednio w czerwcu i wrześniu tego roku, okaże się po zapoznaniu się z pełnym podsumowaniem i drobny druk.

Czekać na dalsze informacje.

Źródło

Previous articleIzrael zachowuje się jak „rozpieszczone dziecko” Zachodu – Erdogan
Next articleAlyssa Solomon z NU ponownie została MVP Super League

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here