CNN

Pomimo różnych osobistych zawirowań, z których znani są członkowie Fleetwood Mac, jeden związek podtrzymał na duchu zespół przez dziesięciolecia: przyjaźń między dwiema frontmankami, Christine McVie i Stevie Nicks.

McVie dołączyła do zespołu w 1970 roku podczas jednej z pierwszych zmian w składzie i przez lata była jego jedyną kobietą. Kiedy w 1975 roku do składu dołączył Nicks, szybko się zaprzyjaźnili.

Ich związek nie był konkurencyjny, ale siostrzany – obie kobiety były utalentowanymi autorkami tekstów odpowiedzialnymi za tworzenie wielu najbardziej znanych utworów zespołu. Choć obaj rozstali się w latach 80. w obliczu pogłębiającego się uzależnienia Nicksa od narkotyków i rosnącego wewnętrznego napięcia w zespole, wrócili do siebie, gdy McVie wrócił do Fleetwood Mac w 2014 roku.

Na koncercie w Londynie, na krótko przed oficjalnym ponownym dołączeniem McVie do zespołu, Nicks dedykowane piosenkę „Landslide” swojemu „mentorowi”. Duża siostra. Najlepszy przyjaciel. Pod koniec występu McVie towarzyszyła swoim kolegom z zespołu w utworze „Don’t Stop”.

„Nie chcę, żeby już nigdy więcej zniknęła z mojego życia i to nie ma nic wspólnego z muzyką, a wszystko, co ma związek z nią i mną jako przyjaciółmi” – Nicks powiedział w Minneapolis Star-Tribune w 2015 r.

W środę McVie, „ptak śpiewający”, zmarł po krótkiej chorobie w wieku 79 lat. Poniżej przypomnij sobie wieloletnie relacje McVie i Nicksa jako członków zespołu, najlepszych przyjaciół i „siostr”.

McVie i Nicks dogadali się od początku

Historia dołączenia Nicksa do Fleetwood Mac jest teraz legendą: założyciel zespołu i perkusista Mick Fleetwood chciał zrekrutować gitarzystę Lindseya Buckinghama, który zastrzegł, że dołączy tylko wtedy, gdy jego dziewczyna i muzyk Nicks również będą mogli dołączyć. McVie oddał decydujący głos, a reszta jest historią.

„To bardzo ważne, że się z nią dogadałem, ponieważ nigdy nie bawiłem się z inną dziewczyną” – McVie powiedział Guardian w 2013 roku. „Ale od razu ją polubiłem. Była zabawna i miła, ale też nie miała konkurencji. Na scenie byliśmy zupełnie inni i inaczej pisaliśmy.

Pomimo wielu osobistych komplikacji w zespole – McVie poślubił i rozwiódł się z basistą Fleetwood Mac, Johnem McVie i miał romans z dyrektorem oświetlenia zespołu, podczas gdy Nicks miał burzliwe romanse z Buckinghamem i Fleetwoodem – byli dla siebie nawzajem centrum.

„Bycie w zespole z inną dziewczyną, która była tym niesamowitym muzykiem – (McVie) od razu stało się moim najlepszym przyjacielem” – Nicks powiedział „The New Yorker” na początku tego roku. „Christine to zupełnie inna liga. Lubiła spędzać czas z chłopakami. Po prostu czuła się lepiej w towarzystwie mężczyzn niż ja kiedykolwiek.”

Nicks powiedział, że chronili się nawzajem w branży zdominowanej przez mężczyzn: „Na samym początku zawarliśmy pakt, że nigdy nie będziemy traktowani z brakiem szacunku ze strony wszystkich muzyków płci męskiej w społeczności.

„Powiedziałbym jej: «Razem stanowimy poważną siłę natury, która da nam siłę, aby manewrować na wodach, które nas czekają»” – Nicks powiedział dziennikowi „The New Yorker”.

Zespół odnosi sukces, ale McVie i Nicks oddalają się od siebie

„Rumours” był jak dotąd największym sukcesem zespołu, kiedy ukazał się w 1977 roku. Jednak wzajemne relacje zespołu pogarszały się, z wyjątkiem relacji między McVie i Nicksem. Podczas gdy para przeżywała rozstania ze swoimi znaczącymi innymi osobami, Nicks i McVie spędzali razem czas poza sceną.

The Guardian zapytał McVie, czy próbowała złagodzić zamieszanie w zespole swoimi piosenkami z „Rumours”, w tym beztroskim „You Make Lovin’ Fun” i optymistycznym „Don’t Stop”. Powiedziała, że ​​prawdopodobnie tak było.

W miarę nasilania się używania narkotyków przez wielu członków, dynamika zespołu stawała się coraz bardziej napięta. McVie zdystansowała się od grupy w 1984 roku z powodu nałogów swoich kolegów z zespołu, mówiąc Guardianowi, że „po prostu ma tego dość”. W międzyczasie Nicks uzależnił się od kokainy.

Po wprowadzeniu Fleetwood Mac do Rock & Roll Hall of Fame w 1998 roku Christine McVie (trzecia od lewej) opuściła zespół.

McVie powiedział Rolling Stone w tym roku, kiedy oddzieliła się od Nicksa: „Wygląda na to, że w jakiś sposób stworzyła swój własny świat fantasy, którego ja nie jestem częścią. Nie spotykamy się zbyt często.”

W 1986 roku Nicks zgłosiła się do Betty Ford Center, aby leczyć swoje uzależnienie, choć później uzależniła się od Klonopinu, którego używała. powiedział odebrała sobie lata życia. Zrezygnowała z leków na receptę w latach 90.

Po nagraniu kilku utworów solowych McVie wróciła do Fleetwood Mac z albumem „Tango in the Night” z 1987 r., a dwie z jej piosenek na tej płycie – „Little Lies” i „Everywhere” – stały się największymi hitami. Jednak Nicks opuścił zespół wkrótce potem, a najbardziej znany skład zespołu oficjalnie połączył się ponownie dopiero w 1997 roku podczas trasy koncertowej „The Dance” i późniejszego albumu na żywo.

Zjazd był krótkotrwały: po tym, jak zespół był wprowadzony do Rock & Roll Hall of Fame w 1998, McVie oficjalnie opuścił Fleetwood Mac, cytując strach przed lataniem i zmęczenie życiem w drodze.

McVie wraca do Fleetwood Mac – i do boku Nicksa

W 2010 roku, po ponad dziesięciu latach przejścia na emeryturę, McVie zastanawiał się nad powrotem do występów. Oficjalnie dołączyła do Fleetwood Mac po tym, jak zadzwoniła do samego Fleetwooda i oceniła, co jej powrót będzie oznaczać dla grupy.

„Na szczęście Stevie był umierający żebym wróciła, podobnie jak reszta zespołu” – dodała powiedział Biurko Sztuki.

W 2015 roku, rok po ponownym dołączeniu do Fleetwood Mac, McVie wyruszyła w trasę ze swoimi kolegami z zespołu. Trasa koncertowa z grupą była męcząca, ale przyjemna. Po raz pierwszy od lat występowali razem.

„Jestem tu tylko ze względu na Steviego” – powiedziała powiedział „The New Yorker” z tamtego roku.

Christine McVie (po lewej) i Stevie Nicks występują razem w Radio City Music Hall w 2018 roku.

Nicks zgodziła się: „Kiedy wyruszyliśmy w trasę, zdałam sobie sprawę, jak niesamowitą była moją przyjaciółką, którą straciłam, i aż do teraz nie zdawałam sobie sprawy z wszystkich konsekwencji tego” – powiedziała Minneapolis Star-Tribune w 2015 roku .

Podczas tej trasy McVie nosiła srebrny łańcuszek, który dał jej Nicks – „metafora” – powiedziała McVie „New Yorkerowi” – ​​„że łańcuch zespołu nigdy nie zostanie zerwany. W każdym razie nie przeze mnie. Nie znowu przeze mnie.

W 2016 roku McVie powiedziała Arts Desk, że ona i Nicks są teraz „lepszymi przyjaciółmi niż 16 lat temu”.

McVie powiedział, że trasa koncertowa z Buckinghamem i Fleetwoodem szybko może stać się dla Nicksa burzliwa ze względu na ich wspólną historię. „Ale dzięki mnie tam Stevie mogła odzyskać oddech i uniknąć tej ciągłej sytuacji z Lindsey: jej siostra wróciła” – powiedziała.

Kontynuowano ich wzajemne pochwały: W 2019 r. McVie powiedział Nicks była „po prostu niewiarygodna” na scenie: „Im częściej widzę ją występującą na scenie, tym wydaje mi się, że jest lepsza. Ona utrzymuje fort.

Jednak kiedy ich trasa koncertowa 2018–2019 dobiegła końca – bez Buckinghama, który był zwolniony – zespół „w pewnym sensie się rozpadł”, McVie powiedział Rolling Stone na początku tego roku. Dodała, że ​​nie rozmawiała z Nicksem tak często, jak podczas wspólnej trasy koncertowej.

Jeśli chodzi o ponowne spotkanie, McVie powiedziała Rolling Stone, że chociaż nie była to kwestia rozważana, nie czuła się na to „fizycznie na siłach”.

„Trochę zaczynam się nudzić” – powiedziała. „Jestem całkiem szczęśliwy, że jestem w domu. Nie wiem, czy kiedykolwiek zechcę jeszcze raz wyruszyć w trasę. To cholernie ciężka praca.

Wiadomość o śmierci McVie wstrząsnęła Nicksem, który napisał że dowiedziała się, że McVie był chory kilka dni wcześniej. Od pierwszego dnia 1975 roku nazwała McVie swoim „najlepszym przyjacielem na całym świecie”.

Na jej Media społecznościowe kontach Nicks udostępnił odręczną notatkę zawierającą tekst piosenki Haim “Alleluja,” niektóre z nich omawiają żałobę i utratę najlepszego przyjaciela.

„Do zobaczenia po drugiej stronie, kochanie” – napisał Nicks. „Nie zapomnij o mnie. Zawsze, Stevie”.Źródło

Previous articleSetki tysięcy demonstrantów w Londynie domagało się zawieszenia broni w Strefie Gazy
Next articleUAAP: Jeff Napa namawia Bulldogs do „podniesienia poprzeczki” przed dwoma ostatnimi meczami

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here