Witamy w Deadline’s International Disruptors, programie, w którym rzucamy światło na kluczowych menedżerów i firmy spoza Stanów Zjednoczonych, które wstrząsają rynkiem offshore. Dziś rozmawiamy z weteranami brytyjskiego kina Richardem Kondalem i Patrickiem Fischerem, założycielami domu postprodukcyjnego Creativity Media i firmy finansującej filmy Creativity Capital. Duet, który w 2019 r. sprzedał Creativity Media firmie Fulwell 73, opowiada nam o przejściu od postprodukcji do finansowania, aż do uruchomienia nowej londyńskiej firmy koprodukcyjnej Big Safari, międzynarodowego działu sprzedaży Architekt i inwestycji w dom VFX Koala FX.

Utrzymanie się przy życiu w brytyjskim świecie kina niezależnego nie jest obecnie łatwym zadaniem, ale Richard Kondal i Patrick Fischer to dwaj dyrektorzy, którzy od wielu lat po cichu prosperują w tej branży. Obaj weterani, którzy w 2010 roku założyli firmę postprodukcyjną Creativity Media, a w 2019 roku sprzedali ją brytyjskiemu domowi produkcyjnemu Fulwell 73, są współzałożycielami londyńskiej firmy finansującej Creativity Capital, która inwestowała w takie tytuły, jak zdobywca nagrody BAFTA Pod Cieniemdokument Alexandra McQueena McQueena i horror 47 metrów w dół.

Ponadto weszli na arenę sprzedaży międzynarodowej wraz z brytyjskim oddziałem Architect, który uruchomili przed Berlinem w zeszłym roku, a ostatnio do sektora VFX po przejęciu mniejszościowej inwestycji w brytyjską firmę Koala FX w 2023 r. Niedawno ogłosili wejście do Wielkiej Brytanii przestrzeń koprodukcyjną wraz z premierą najnowszego stroju Big Safari.

„Naszym celem są długoterminowe relacje i staramy się znaleźć odpowiedni scenariusz do każdego filmu, który do nas przychodzi, aby był jak najlepszy” – mówi Kondal. „Uważamy, że obecnie zbudowaliśmy ekosystem, który może zaoferować niezależnemu producentowi różnorodne rozwiązania, nad stworzeniem którego pracowaliśmy bardzo starannie”.

Pierwsze kroki

Kondal i Fischer spotkali się po raz pierwszy w 2007 roku przy produkcji 3000 mil, którego producentem był Fischer, świeżo po szkole filmowej. Kondal, który wcześniej pracował w branży muzycznej, zanim został niezależnym montażystą i mikserem dźwięku, oraz Fischer od razu porozumieli się i widząc lukę na rynku, postanowili założyć własną firmę postprodukcyjną. Kondal przez wiele lat pracował jako freelancer i widział, jak w tamtym czasie działały inne placówki pocztowe w Londynie, i doszedł do wniosku, że „to nie sprzęt zapewnia świetną postprodukcję, lecz ludzie”.

„Chcieliśmy pozyskać i zatrudnić świetnych ludzi” – mówi. „To była dla nas obojga wielka siła napędowa. Maszyny i technologia, które były wówczas dostępne, znajdowały się w znacznie większym stopniu w rękach ludzi i chociaż nie było to do końca takie, jak obecnie, gdzie można to zrobić w swojej sypialni, było to coś, w co mogliśmy wnieść trochę pieniędzy i zrobić to dużo tańsza dzięki tej nowej technologii.”

„Stwierdziliśmy, że rynek się zmienia i mogliśmy założyć firmę pocztową, która miałaby mniejsze koszty ogólne” – mówi Fischer, wskazując Molinare i Technicolor, które, jak twierdzi, wydały wówczas „miliony na te skanery klisz i lasery”.

I tak narodziła się firma Creative Media w 2010 roku. Pracując pomiędzy zamkniętym obecnie londyńskim klubem członkowskim The Hospital Club (który posiadał zaplecze do postprodukcji muzyki) a Twickenham Studios, firma zyskała solidną reputację w branży postprodukcyjnej, w której się rozwinęła. od pracy nad projektami w przedziale od 2 mln USD do 4 mln USD do zakresu od 4 mln USD do 30 mln USD. Firma rozbiła obóz we wschodnim Londynie (na północ od Tamizy), unikając wysokich stawek czynszu w Soho.

W miarę rozwoju firmy zaczęto badać transakcje poinwestycyjne, jakie w tamtym czasie oferowały niektóre obiekty postprodukcyjne, ale Kondal uważał, że umowy te „w istocie dewaluowały usługę, którą świadczysz, ponieważ producenci nie wiedzą, za co płacą” bo nie wiedzą, co dostają. Dlatego Patrick i ja wpadliśmy na pomysł pożyczania producentom prawdziwych pieniędzy”.

W 2013 roku spółka venture capital Schneider Investment Associates kupiła udziały w spółce Creativity Media, na której budowała obiekt, a także została udziałowcami uruchomionej w 2014 roku spółki finansującej Creativity Capital.

Pod Cieniem

Filmy XYZ

„Widzieliśmy, że ludzie potrzebują przepływu środków pieniężnych, a produkcja potrzebuje pieniędzy i dostrzegliśmy, że to może być biznes” – mówi Fischer. „Zaczęliśmy więc pożyczać niektórym naszym klientom pieniądze na przedsprzedaż lub wypłaty z tytułu ulg podatkowych i w ten sposób włączyliśmy się w finansowanie luk”.

Firma nadal się rozwijała, a Creativity Capital zaczął poszerzać swoje horyzonty poza klientów, którzy właśnie zajmowali się z nimi postprodukcją i zaczęli zbierać pieniądze od prywatnych inwestorów, aby zyskać pozycję pożyczkodawcy w branży gier telewizyjnych, filmowych i komputerowych. „Zapewniamy przepływ środków pieniężnych, zapewniamy finansowanie luk, a okazjonalnie możemy sfinansować w całości lub częściowo – to naprawdę zależy od konfiguracji” – mówi Fischer, który zauważa, że ​​firma może przeznaczyć na projekt aż do 20 mln dolarów i analizuje inwestycje indywidualnie dla każdego projektu.

„To było interesujące, ponieważ byliśmy na początku tworzenia tego ekosystemu, w którym, szczególnie w przypadku filmu, mieliśmy firmy, które były ze sobą powiązane i mogliśmy zaoferować wiele usług w ramach projektu, jeśli tego potrzebowały”.

Kondal dodaje: „Odkryliśmy, że większość osób, które finansowały się u nas, była całkiem zadowolona z korzystania z naszych usług postprodukcyjnych, ponieważ ostatecznie postprodukcja to ostatni wkład. Przekonaliśmy się o tym, zachowując się naprawdę przejrzyście i jasno dla naszych partnerów i producentów, co ostatecznie doprowadziło do eksplozji naszej działalności. To była jedna lekcja, którą naprawdę wyciągnęliśmy: bycie partnerem we wszystkim, co robisz i upewnianie się, że zawsze robisz to, co najlepsze dla projektu”.

Biznesplan, mówi Fischer, zakłada bycie „długoterminowym partnerem” z właściwymi firmami produkcyjnymi, a kierownictwo wskazuje na to, że 47 metrów w dół I Cockneys vs. Zombie producenta Tea Shop Productions jako doskonały przykład tego rodzaju relacji. Creativity Media zajmowało się postprodukcją filmu współzałożyciela Tea Shop, Jamesa Harrisa, z 2011 roku Pijany i obecnie w pełni finansuje thriller Bayou a także sprzedaż za pośrednictwem Architect i koprodukcja za pośrednictwem Big Safari.

„Dla nas jest to dość proste, ponieważ chodzi o sensowny biznes” – mówi Fischer. „Dla nas nie chodzi tylko o transakcje. Oczywiście liczby muszą mieć sens, ale kręcimy tutaj filmy i chcemy opowiadać historie z właściwymi ludźmi”.

Fischer i Kondal są dumni i podejmują skalkulowane ryzyko dla swoich inwestorów. „Dokonaliśmy 34 inwestycji i tylko na jednej straciliśmy pieniądze” – zauważa Fischer, po czym dodaje: „Nie oznacza to, że nie mieliśmy tych samych problemów, które inni finansiści lub inni producenci widzieli w swoich inwestycjach – po prostu mogliśmy sobie z nimi poradzić w bardziej efektywny sposób.”

Kondal i Fischer pracowali przy ponad 100 filmach, co, jak mówią, pozwoliło im „wymyślić ciekawe sposoby restrukturyzacji finansów”, a także znaleźć „kreatywne rozwiązania” problemów.

Stawanie się bezgranicznym

Fulwell 73, założona przez Bena Winstona, Leo Pearlmana, Bena Turnera i Gabe’a Turnera w 2005 r., zanim w 2017 r. dołączył aktor i prezenter James Corden jako piąty partner, była jednym z największych klientów Creativity Media. W 2019 roku firma Fulwell przejęła firmę Creative Media, chcąc rozszerzyć swoją działalność pocztową (firma posiadała już wewnętrzną placówkę pocztową, która obsługiwała głównie telewizję).

Fischer i Kondal pozostali w firmie przez trzy lata, aby nadzorować transformację firmy. „Wiedzieliśmy, że zespół będzie w naprawdę dobrych rękach” – mówi Kondal, dodając, że pobyt w Fulwell i współpraca z nim pozwoliła im „wiele się nauczyć o merytorycznej i rozrywkowej stronie telewizji”.

Przez cały proces integracji Kondal i Fischer omawiali kolejne kroki i choć nie chcieli zakładać konkurencyjnego domu postprodukcyjnego, zaintrygowała ich gra koproducyjna. Reżyser Simon West zwrócił się do nich z prośbą o sfinansowanie limitowanego hiszpańskiego serialu telewizyjnego od producenta Miguela Menéndeza de Zubillagi za pośrednictwem Creativity Capital. Serial z dubbingiem Bezgraniczny, to epicka opowieść przygodowa o pierwszym opłynięciu świata 500 lat temu. Duet był współproducentem projektu i zorganizował go jako koprodukcję hiszpańsko-brytyjską, która następnie stała się największym hiszpańskojęzycznym serialem telewizyjnym Amazon Prime, kiedy w 2021 r. pojawiła się na streamerze w USA, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i Ameryce Łacińskiej. Ameryka.

Kondal i Fischer kierowali montażem, postprodukcją i efektami wizualnymi, pracując nad tym ostatnim z londyńską firmą Koala FX. „To, co udało im się osiągnąć w tym programie, było niesamowite” – mówi Kondal z domu VFX. „To byli goście, którzy odebrali ujęcia z efektami wizualnymi i odtworzyli je w ciągu dwóch tygodni, a praca z nimi była świetnym doświadczeniem edukacyjnym”.

The Bezgraniczny doświadczenie ostatecznie ugruntowało kolejne kroki firmy: dodanie międzynarodowego działu sprzedaży (Architect), koprodukcji z siedzibą w Wielkiej Brytanii (Big Safari) i inwestycja w biznes VFX (Koala FX).

Zanim proces integracji w Creative Media zakończył się w 2022 r. i przekazał klucze nowemu dyrektorowi zarządzającemu (i byłemu stażyście), byli dyrektorzy ds. sprzedaży w Embankment, Calum Gray i Max Pirkis, zwrócili się do duetu o pomoc w utworzeniu nowego oddziału sprzedaży w Wielkiej Brytanii. Cała czwórka pracowała razem przy zdobywcy Oscara Ojciecnominowany do Oscara ŻonaNetfliks Purpurowe Serca I McQueena (ten ostatni został w całości sfinansowany przez Creativity Capital).

„Mieliśmy z nimi bardzo dobre doświadczenia, kiedy sprzedawali McQueena”, mówi Fischer. „Kiedy więc przyszli do nas i potrzebowali inwestycji w założenie własnego sklepu, przyjrzeliśmy się temu szczegółowo i szybko stało się jasne, że to jest coś, co chcieliśmy zrobić”.

Architect został wypuszczony na rynek w zeszłym roku w Berlinie z myślą o zostaniu kluczowym graczem na arenie kina niezależnego, a w tym roku zmierza do EFM z thrillerem survivalowym Grace Van Dien Jaskółkaw reżyserii Smętarz dla zwierząt duet Kevin Kölsch i Dennis Widmyer.

W zeszłym roku Fischer i Kondal zostali mniejszościowymi udziałowcami Koala FX Dashy Sherman i Menelaosa Pampoukdisa. „To świetna, młoda i rozwijająca się firma zajmująca się efektami specjalnymi, która naprawdę może konkurować na wyższym poziomie i wnieść wspaniały element do naszego ekosystemu” – mówi Fischer.

Niedawno firma uruchomiła swoją koprodukcję Big Safari, która ma już na koncie trzy projekty: thriller Nicka Frosta i Aisling Bea Svalta; Thriller psychiczny Rosalind Halstead i Poppy Delevigne Obserwator gwiazd; i thriller o przetrwaniu Bayou. Strategia Big Safari polega na organizowaniu koprodukcji, które pomagają w finansowaniu międzynarodowych producentów, czy to poprzez dostęp do miękkich pieniędzy w koprodukcjach europejskich, tak jak miało to miejsce w przypadku Svalta lub znalezienie opłacalnego koproducenta położonego dalej, tak jak miało to miejsce w przypadku koprodukcji brytyjsko-filipińskiej Bayou. Będzie także starała się pomóc europejskim filmom w dostępie do brytyjskich talentów i lokalizacji.

„Chodzi o zasługi dla każdej indywidualnej firmy” – mówi Kondal. „Każda firma to odkrywca na swojej własnej łodzi, a my płyniemy z każdą z nich, starając się zrobić wszystko, co w naszej mocy, ale to oni są właścicielami tej łodzi, a my naprawdę chcemy wszystkiego, co najlepsze dla każdej osoby. Ale ostatecznie muszą jechać we własnym kierunku.

„Zawsze będą widzieć korzyści z posiadania wszystkich tych innych siostrzanych relacji, ale musi to być sprawiedliwe, musi działać zarówno dla wszystkich, jak i dla producenta i firm, i dlatego ostatecznie stwierdzamy, że równowaga działa dobrze. Jeśli zasadniczo ustalisz priorytet tego, co jest najlepsze dla projektu, prawdopodobnie priorytetowo traktujesz to, co działa najlepiej dla każdej konstrukcji.

Źródło

Previous articleBest Solar Panel Installation Companies in Wisconsin – CNET
Next articlePredicting the 2024 NRL season – Panthers’ era over, Dragons to get spoon, Cowboys rising – and the stars under most pressure