Kiedy komponujesz muzykę dla postaci o imieniu Thelonious „Monk” Ellison w filmie Fikcja amerykańskapowinno być całkiem oczywiste, gdzie kompozytorka taka jak Laura Karpman może znaleźć inspirację.

„Chcieli, żeby muzyka brzmiała jak Beethoven, ale pomyślałem, że obiorę inną taktykę” – zażartował Karpman podczas wydarzenia z muzyką na żywo organizowanego przez Deadline Sound & Screen: Film, po czym zaczął poważnie mówić o tym, jak wielki jazzman sam był częścią procesu tworzenia film, który we wrześniu zdobył nagrodę People’s Choice Award na festiwalu filmowym w Toronto i trafi do kin w przyszłym miesiącu.

„To musiał być wpływ Monka” – powiedział Karpman o muzyce do pierwszego filmu fabularnego autorstwa scenarzysty i reżysera Corda Jeffersona. „Było kilka powtórzeń. Pomyślałem, że może powinienem po prostu wziąć 10-calowy Monka [LP] i zorganizuj to. Tak się stało.”

W filmie Orion, MRC, T-Street, Almost Infinite i 3 Arts Jeffrey Wright gra Monka, sfrustrowanego pisarza, który ma dość establishmentu czerpiącego zyski z „czarnej” rozrywki opartej na zmęczonych schematach. Aby udowodnić swoją rację, pod pseudonimem pisze własną dziwaczną książkę „Czarna”, która staje się bestsellerem i doczekała się ekranizacji.

Karpman został wychowany, aby stworzyć jazzową ścieżkę dźwiękową do filmu. Kiedyś, gdy uczęszczała do szkoły z internatem pod Bostonem, jeździła autobusem do miasta, gdzie „wszyscy byli w trasie. Słyszałam wszystkich wielkich” w jazzie, powiedziała publiczności w Royce Hall na Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles.

„Istnieje bogata historia łączenia jazzu z muzyką filmową i koncertową – to coś, co nie jest rzadkością” – powiedział Karpman. „To wspaniale mieć okazję, aby ich połączyć”.

Fikcja amerykańska występują także Tracee Ellis Ross, John Ortiz, Erika Alexander, Leslie Uggams, Adam Brody, Keith David, Issa Rae i Sterling K. Brown.

W poniedziałek obejrzyj wideo panelu.

Źródło

Previous articleSzybkie fakty dotyczące Lionela Messiego
Next articleDamar Hamlin został zwolniony po ponad tygodniu spędzonym w szpitalu z powodu zatrzymania akcji serca

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here