Trzon Wszechświata Obecność stanowią „prawdziwe historie” akta spraw badaczy zjawisk paranormalnych Eda i Lorraine Warrenów, granych w filmach przez Patricka Wilsona i Verę Farmigę. „Obecność” rozpoczęła się klasyczną opowieścią o nawiedzonym domu, opowiadającą o rodzinie Perronów: małżeństwie i ich pięciu córkach, które w latach 70. XX wieku przeprowadziły się do starego wiejskiego domu i zaczęły doświadczać przerażających zjawisk duchowych. Najbardziej złowrogim duchem, który rzekomo nawiedzał dom, była Batszeba Sherman, która mieszkała na tej posiadłości w XIX wieku i według plotek była satanistką zamieszaną w śmierć dziecka sąsiada.

W filmie Batszebę zagrał kompozytor Joseph Bishara, który napisał także muzykę do „Obecności” i kilku innych filmów z tej serii. Wygląd Bishary uzyskano dzięki rozbudowanej protetyce twarzy i ciemnym soczewkom kontaktowym. Jedna z najbardziej zapadających w pamięć przerażań w filmie polega na tym, że Lorraine czuje mroczne wibracje pod drzewem na podwórku domu i odwraca się, by zobaczyć stopy Batszeby wiszące za Edem, zaznaczające miejsce śmierci wiedźmy. To 50-metrowe drzewo zostało faktycznie zbudowane od podstaw przez zespół produkcyjny, a Bishara rzeczywiście spędził dzień wisząc, wywołując strach.

W międzyczasie Lili Taylor przeszła własną przemianę, gdy Carolyn Perron była dręczona i ostatecznie opętana przez ducha Batszeby. Horror „Nawiedzony” z 1963 r. był główną inspiracją dla Jamesa Wana przy realizacji „Obecności”, a Taylor zagrała w krytycznie nakręconym, pełnym CGI remake’u w 1999 r. Taylor miała nadzieję, że jej wyobraźnia będzie w stanie wypełnić w pustych miejscach na planie „Nawiedzonego”, ale „niestety tak się nie stało” – powiedziała zderzak. „Zaczynasz widzieć wszystko, ale dla mnie było to abstrakcyjne, ponieważ był to cały zielony ekran. Dlatego widziałem tylko stożki i światła”.

„Obecność” oferowała znacznie bardziej autentyczne wrażenia z nawiedzonego domu, aż do przemiany Taylora w opętaną Carolyn. Zespół wizażystów zaprojektował wiele etapów opętania, zaczynając od bardzo drobnych szczegółów, których publiczność może nie zauważyć aktywnie. „Mam te soczewki, te brązowe i są takie subtelne” – ujawniła Taylor. „Ludzie patrzą na mnie i po prostu lekko przechylają głowę. Nie są do końca pewni, co jest ze mną nie tak, bo patrzę im w oczy”.

Źródło

Previous articleData premiery 7. sezonu My Hero Academia jest już znana. Sprawdź szczegóły tutaj
Next articleFilm przedstawia wodzów przybywających do Kansas City z trofeum