Gęsta mgła zawisła dziś wieczorem nad Toruniem, gdy 31. edycja miejskiego Festiwalu Filmowego EnergaCamerimage nabrała rozpędu wraz z długą ceremonią otwarcia w stylowym Centrum Kultury Jordanki.

Jak zawsze na Camerimage, wigilijne obrady rozpoczęły się od serii przemówień lokalnych polityków i osobistości. Po tych interwencjach scenariuszowych nastąpił emocjonalny hołd dla zmarłego w piątek w Los Angeles nieżyjącego już operatora i byłego prezesa Akademii Sztuki i Nauki Filmowej, Johna Baileya. Miał 81 lat.

Jako operator Bailey ma na swoim koncie m.in. nagrodzone Oscarem dla najlepszego filmu „Zwyczajni ludzie” i „Wielki chłód”. Dołączono także życiorys Baileya Silverado, Przypadkowy turysta, Dzień świstaka, Na linii ognia, Najlepiej, jak się da, Jak stracić faceta w 10 dni, Siostra podróżujących spodni, I Trzeba kochać psy w ciągu pięćdziesięcioletniej kariery.

Dyrektor festiwalu Camerimage Marek Żydowicz złożył hołd Baileyowi, mówiąc publiczności w Jordankach, że „bardzo trudno” było mu rozmawiać o Baileyu, z którym zaprzyjaźnił się dzięki częstym przez lata bytom na festiwal z żoną , nominowana do Oscara redaktorka Carol Littleton (ET istota pozaziemska). Zydowicz przystąpił do zaprezentowania czarno-białego klipu wideo zawierającego dłuższy fragment przemówienia Baileya wygłoszonego na Camerimage pięć lat temu. Podczas przemówienia Bailey przedstawił swój cel, jakim jest umiędzynarodowienie Amerykańskiej Akademii i nawiązanie bliskich relacji ze światowymi instytucjami filmowymi, takimi jak Camerimage. Będąc członkiem Oddziału Operatorów Akademii od 1981 r., Bailey przez 15 lat pełnił funkcję gubernatora Akademii i przez dwie kadencje pełnił funkcję prezesa w latach 2017–2019. Był pierwszym operatorem na tym stanowisku.

Gdzie indziej moc gwiazd na noc w Jordankach zapewniła firma Ferrari aktor Adam Driver, który przyjął nagrodę specjalną festiwalu dla aktora. W swoim przemówieniu z okazji powitania Driver nawiązał do swojego wojskowego doświadczenia, życząc polskiej publiczności szczęśliwego Dnia Niepodległości, a następnie poinformował, że dzisiaj w Stanach przypada również Dzień Weterana. Driver zakończył swoje krótkie uwagi określeniem Camerimage jako „fajnego” festiwalu, który naprawdę honoruje pracę autorów zdjęć. Wymienił nazwiska kilku operatorów, z którymi współpracował w przeszłości, m.in. Mandy Walker, przewodniczącą jury tegorocznego konkursu Camerimage, Erika Messerschimidta, który nakręcił jego najnowszy film, FerrariRobbiego Ryana i Rodrigo Prieto.

Ryan nakręcił nominowany do Oscara film fabularny Noaha Baumbacha Historia małżeńska z Kierowcą. Jednak irlandzki operator jest w tym roku na Camerimage z Biedactwa, jego najnowsza współpraca z greckim reżyserem Yorgosem Lanthimosem. Kiedy strajk SAG przeciwko hollywoodzkim studiom dobiegł końca, Ryan dołączył na scenie, aby przeprowadzić wprowadzenie przed projekcją oraz zadać pytania i odpowiedzi po projekcji ze strony aktora Willema Dafoe, który w ostatniej chwili dołączył do składu Camerimage. Dafoe występuje u boku Emmy Stone, Ramy’ego Youssefa i Marka Ruffalo na zdjęciu, które zdobyło Złotego Lwa w Wenecji.

Dafoe powiedział polskiej publiczności, że ostatni raz był na Camerimage w 2002 roku i był szczęśliwy, że po jego powrocie festiwal „rozkwitł”.

„Bardzo brakowało nam aktorów, więc to naprawdę niesamowite mieć jednego ze mną na scenie” – powiedział Ryan, omawiając koniec strajku SAG.

Biedactwa, który został wyświetlony w ramach głównego konkursu kinematograficznego festiwalu, został przyjęty po wieczornym pokazie entuzjastycznym przyjęciem gromkimi brawami. Inne zdjęcia biorące udział w głównym konkursie Camerimage to m.in. zdjęcie Pabla Larraina Liczyć, Napoleon Ridleya Scotta, Martin Scorsese Zabójcy Kwiatowego Księżycai Bradleya Coopera Maestro.

W ramach innych wyróżnień hołd złożył producent Jon Kilik, którego dorobek obejmuje m.in Igrzyska Śmierci serial dla Spike’a Lee Malcolm x, odebrał nagrodę Camerimage dla producenta charakteryzującego się wyjątkową wrażliwością wizualną. Przyjmując honorowy gong, Kilik powiedział, że we współczesnym Hollywood „kredyt producenta został nieco spieniężony”, ale nadal miał „dużo dumy” ze swoich filmów, które wybrał kierując się instynktem i pasją. Nagrodę festiwalu za całokształt twórczości otrzymał także brytyjski autor zdjęć Peter Biziou („Mississippi w ogniu”).

Camerimage potrwa do 18 listopada.

Źródło

Previous articleSC potwierdza władzę sądu w zakresie ochrony kobiet
Next articleReporter ujawnia decyzję świętych w sprawie Michaela Thomasa

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here