Były prezydent Barack Obama wspomniał w piątek o zakończeniu konfliktów pracowniczych w Hollywood podczas specjalnego pokazu Rustinfilm biograficzny Netflixa o prawach obywatelskich Bayarda Rustina, nakręcony przez niego i Higher Ground Prioductions byłej pierwszej damy Michelle Obamy.

Przedstawiając film na festiwalu filmowym HBCU First Look, Obama powiedział: „Wspaniale jest widzieć was jeszcze więcej po zakończeniu strajków”, odnosząc się do ograniczeń nałożonych na scenarzystów i aktorów w promowaniu ich projektów podczas strajku.

Dodał: „Jako osoba, której bardzo zależy na sile pracowników w tym kraju i jako ojciec kogoś, kto pisze w filmie, cieszę się, że zarówno scenarzyści, jak i aktorzy doszli do porozumienia, które uznaje wartość i ich pracę .”

Projekcja odbyła się w Narodowym Muzeum Historii i Kultury Afroamerykanów.

Obama zauważył, że w 2013 roku przyznał Rustinowi Prezydencki Medal Wolności, nazywając go „jedną z przełomowych postaci, które zmieniły bieg historii Ameryki”. Bez niego mógłbym nie zostać prezydentem, a wy moglibyście nie siedzieć tu, gdzie dzisiaj jesteście”.

„Jednak przez dziesięciolecia Bayardowi odmawiano należnego mu miejsca w historii – większość z Was prawdopodobnie nie czytała
o nim w szkole podstawowej, gimnazjum czy nawet liceum. Głównym powodem jest powrót do
W latach pięćdziesiątych był otwarcie gejem. Wyobraź sobie, że. Pomyśl o tym. To ktoś, kto wykazał się odwagą
wystarczający, aby być tym, kim był, pomimo faktu, że z całą pewnością groził mu ostracyzm i wyrzucenie
pracy, odsunięte na bok. I tak się działo najczęściej.”

Obama powiedział, że „żaden medal nie zmieni tego, co przydarzyło się Bayardowi i żaden film nie może złagodzić bólu pokoleń Amerykanów, którzy doświadczyli dyskryminacji ze względu na to, kim są i kogo kochają. Jednak Michelle i moja nadzieja są takie, że opowiadając historię Bayarda, więcej ludzi doceni takich przywódców jak on, którzy przybliżyli Amerykę do jej najwyższych ideałów – mimo że nie byli w centrum uwagi”.

Była Pierwsza Dama Michelle Obama przemawia przed projekcją filmu Rustin w Narodowym Muzeum Historii i Kultury Afroamerykanów w Waszyngtonie

Michelle Obama również przedstawiła uwagi, zauważając, że Rustin „przygotował grunt” pod Marsz na Waszyngton w 1963 r., „i cały postęp, który z niego wyniknął”.

„A jednak jego nazwisko nie jest synonimem tej historii, jak wielu innych” – powiedziała. „Murzynowi, który był otwarcie homoseksualny, nie było łatwo wpasować się – nawet w serce ruchu na rzecz praw obywatelskich i sprawiedliwości. I w naszej historii też nie był celebrowany. Dla nas ten film polega na namalowaniu pełniejszej historii naszej historii – triumfów, komplikacji i wszystkiego.”

Na pokazie obecni byli także gwiazda filmu Colman Domingo, a także reżyser George C. Wolfe, producent Bruce Cohen, producentka Tonia Davis i współscenarzysta Julian Breece. Obecna była także Joyce Ladner, aktywistka występująca w filmie; Walter Naegle, partner Rustina; oraz przedstawicielka Eleanor Holmes Norton. Po projekcji Jonathan Capehart przeprowadził rozmowę z Wolfem i Domingo.

Źródło

Previous articleSam Altman rzuca okiem na chatbota Grok AI Elona Muska
Next articleDink, dink, ka-ching: branża pikli kiszonych walczy o zysk

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here