Home Rozrywka Aktorzy świętują powrót do pracy po zakończeniu strajku SAG-AFTRA

Aktorzy świętują powrót do pracy po zakończeniu strajku SAG-AFTRA

11
0

LOS ANGELES – Dziesiątki tysięcy aktorów od Los Angeles po Nowy Jork zrzuciło swoje pikiety i przygotowało się do powrotu do pracy w czwartek po tym, jak wstępna umowa między Gildią Aktorów Ekranowych a Stowarzyszeniem Producentów Telewizji Filmowej ostatecznie zakończyła 118-dniowy strajk.

Transakcja musi jeszcze zostać zatwierdzona przez szeregowych członków SAG-AFTRA, ale w świetle silnego wsparcia ze strony kierownictwa związku – w tym prezydenta Fran Dreschera – jest to prawie pewne.

„To historyczne wydarzenie, a dostaliśmy tak wiele, bardzo ważnych rzeczy” – powiedział Drescher w czwartek w CNN, wskazując między innymi na rekordowe podwyżki dla niektórych z najniżej opłacanych aktorów drugoplanowych.

Zakończenie strajku aktorów zakończyło niezwykle przedłużającą się walkę pracowniczą w Hollywood, która rozpoczęła się w maju, kiedy związek scenarzystów rozpoczął strajk, a następnie w lipcu aktorzy – rzadki podwójny strajk, który zahamował branżę. We wrześniu scenarzyści doszli do porozumienia z AMPTP. Wielu ludzi w Hollywood spodziewało się, że aktorzy szybko pójdą w ich ślady, jednak obstawali przy tym, co według negocjatorów było lepszym rozwiązaniem.

Rzadkie podwójne uderzenie wstrzymuje Hollywood

Umowa obejmuje postanowienia mające na celu ochronę członków przed zagrożeniami ze strony sztucznej inteligencji oraz, po raz pierwszy, premię za uczestnictwo w transmisji strumieniowej. Sposób radzenia sobie ze sztuczną inteligencją i sposób wynagradzania aktorów występujących w programach przesyłanych strumieniowo to jedne z najtrudniejszych problemów utrudniających zawarcie umowy.

Umowa pozwala na natychmiastowy powrót do zdjęć wielu seriali i filmów, mimo że w wielu przypadkach harmonogramy zostały zakłócone. Daty premiery niektórych produkcji, takich jak „Stranger Things” i „Spider-Man: Beyond the Spider-Verse” Netfliksa, zostały przesunięte. Inne, w tym „iCarly” stacji Nickelodeon i „Home Economics” stacji ABC, zostały całkowicie odwołane w trakcie strajku. Oczekuje się, że większość produkcji zaplanowanych na ten rok zmieści się w harmonogramie na lata 2024–2025.

Czy strajki aktorów i scenarzystów rozwiązały problemy Hollywoodu? (Wideo: Lindsey Sitz/The Washington Post, Zdjęcie: Philip Cheung/The Washington Post)

Mimo to aktorzy z radością przyjęli wiadomość, że mogą ponownie rozpocząć pracę i promować swoje produkcje, czego związek zabronił podczas strajku.

“TAK!!! Alleluja. O północy mogę zatweetować pewien zwiastun, z którego jestem BARDZO PODEKSTYWNY” – powiedział Kumail Nanjiani, znany z ról w filmach „The Big Sick”, „Eternals” i „Welcome to Chippendales”.

Energiczny Ke Huy Quan zwrócił się do fanów „Lokiego” na X, dawniej Twitterze, wkrótce po zakończeniu strajku. „Wow, nie masz pojęcia, jak bardzo się cieszę. Bardzo długo czekałem, aby powiedzieć wam, jak bardzo jestem podekscytowany dołączeniem do rodziny Lokich” – powiedział. „Uwielbiałem robić ten serial i jestem z tego bardzo dumny, a gra w Ouroboros była wielką radością. Bardzo się cieszę, że wszyscy kochacie to tak samo jak ja”.

Octavia Spencer powiedziała dalej Instagrama że była „dumna, mogąc solidaryzować się ze wszystkimi członkami SAG przez ostatnie 118 dni”. „Gotowy do pracy teraz, gdy strajk się skończył!” – napisała, dodając ciąg emoji imprezowiczów.

Daniel Dae Kim, znany z ról w „Lost” i „Hawaii Five-O”, zamieścił na X: „Woo hooo!!!! Miejmy nadzieję, że umowa będzie uczciwa i będziemy mogli wrócić do pracy!”

Jednak pomimo uroczystości powrót do normalności – niezależnie od tego, jaka „normalność” może być – zajmie Hollywoodowi dużo czasu. Oczekuje się, że liczba przedstawień zrealizowanych w tym roku drastycznie spadnie z około 600 w zeszłym roku, i to nie tylko z powodu podwójnych strajków. Widzowie coraz częściej z oziębłością podchodzili do natłoku programów z nowych serwisów streamingowych, próbujących dogonić Netflix, więc oczekuje się, że zarówno studia, jak i streamerzy skupią się na mniejszej liczbie programów wysokiej jakości.

Niektórzy mniej znani aktorzy powiedzieli, że nie wiedzą, czego się spodziewać.

„Powstaje dziwna mgła, jak przebudzenie ze snu” – powiedział Lenny Jacobson, lat 49, wieloletni członek związku zawodowego, który regularnie grał role w „Nurse Jackie” i innych serialach, ale obecnie nie ma pracy.

„Jestem podekscytowany, jestem wdzięczny, jestem zmęczony. Nie mogę się doczekać powrotu do pracy, ale jestem też ostrożnym optymistą i zdaję sobie sprawę, że ustalenie, jak wygląda nasza branża, zajmie trochę czasu” – powiedział Jacobson.

Ostry. Dowcipny. Przemyślany. Zapisz się na newsletter Style Memo.

Efren Ramirez (50 l.), najbardziej znany z roli Pedra w filmie „Napoleon Dynamite” powiedział: „To tak, jakbyśmy wkraczali w czyste płótno i mieli nadzieję, że w końcu wszystko się ułoży dla nas wszystkich. My wszyscy, nie tylko dyrektorzy studia, ale wszyscy pracownicy i widzowie, ponieważ wszyscy kochamy wspaniały film”.

Wiele produkcji, chcących nadrobić stracony czas, chciało ponownie zaprosić aktorów na plan.

Produkcja długo oczekiwanych seriali i filmów, takich jak „Deadpool 3”, „Sok z żuka 2” i „Venom 3” będzie jednym z pierwszych projektów, które zostaną wznowione – twierdzi. Termin ostateczny.

Produkcja filmów „Abbott Elementary” i „Grey’s Anatomy” rozpocznie się pod koniec listopada, Termin zgłoszonyoraz „All American” i „Grown-ish” planują wznowić występy na początku grudnia.

Eric Kripke, twórca „Chłopcy” udostępnił plany produkcji serii Prime Video w aktualizacji dla swoich obserwujących w mediach społecznościowych. „Teraz, gdy strajk SAG dobiegł końca (hura), aktorzy mogą nagrać dodatkowe dialogi” – powiedział. „Nie ma jeszcze daty emisji, ale warto poczekać. To może być nasz najlepszy sezon. Z pewnością nasz najbardziej szalony.”Źródło

Previous articleDwóch z Mindanao w czołowych miejscach egzaminu licencyjnego położnictwa
Next articleFutbol uniwersytecki w telewizji: mecz, który warto obejrzeć, to Michigan-Penn State

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here