Czterej czołowi kandydaci na wolne miejsce w Senacie USA w Kalifornii spotkali się ponownie dziś wieczorem, tym razem podczas godzinnej debaty w San Francisco, która wywołała mniej starć niż ich pierwsze spotkanie w zeszłym miesiącu.

Mimo to na niecały miesiąc przed otwartymi prawyborami stanu republikanin Adam Schiff (ze stanu Kalifornia) skupił szereg ataków na Steve’u Garveyu, jedynym republikanienie na scenie, szczególnie w związku z „kwestią” Donalda Trumpa.

„Pozwólcie, że powiem to także panu Garveyowi: największym zagrożeniem, jakie mamy dla naszej demokracji, jest Donald Trump” – powiedział Schiff.

Garvey głosował na Trumpa w dwóch ostatnich wyborach prezydenckich, ale powiedział, że jeśli chodzi o wsparcie go w tym roku, „podejmie tę decyzję, gdy nadejdzie czas”. Odpowiedział Schiffowi, mówiąc, że „najpoważniejszym zagrożeniem dla demokracji jest dekonstrukcja Konstytucji. Pakowanie sądu. Koniec z obstrukcją. To są rzeczy, które dekonstruują demokrację”.

Schiff odpowiedział: „Wtedy Donald Trump zapełnił Sąd Najwyższy i dlatego miliony Amerykanów utraciły prawo do wolności reprodukcyjnej i dlatego Sąd Najwyższy obala przepisy dotyczące jakości powietrza i wody”. Kiedy zaczął mówić o pozbawieniu praw do głosowania, Garvey zaczął wtrącać się.

„Jesteś skupiony na jednej i tylko jednej osobie” – powiedział Garvey.

W sondażach Schiff prowadzi w sondażach, a o drugie miejsce na karcie do głosowania w wyborach powszechnych toczą się pomiędzy Garveyem a republikanką Katie Porter (ze stanu Kalifornia).

Porter nazwał Schiffa „cynicznym” za zwracanie uwagi na Garveya w jego reklamach, zakładając, że byłą gwiazdę Dodgera jako republikanina będzie znacznie łatwiej pokonać niż ją. Innymi słowy, podkreślając dotychczasowe poparcie Garveya dla Trumpa, Schiff pomaga także Republikaninowi skonsolidować poparcie wśród prawicowych wyborców w stanie.

Podczas debaty Porter po raz kolejny zamachnął się na Schiffa, zadając pytanie, czy powinny istnieć górne granice wiekowe dla członków Kongresu. „Jak pan Schiff dobrze wie, prawdą jest, że mamy do czynienia z gerrymanderingiem i wyborami w głęboko niebieskich okręgach, w których tak naprawdę nie ma konkurencyjnych wyborów. Tak naprawdę ma nadzieję, że wyścig do Senatu zamieni się w wyścig z reklamami, które teraz wyświetla” – powiedziała.

Moderatorzy Frank Buckley z KTLA i Nikki Laurenzo z Inside California Politics, wspomagani głośnym dzwonkiem, trzymali kandydatów w wyznaczonym terminie i próbowali przypisać im konkretne pytania. Kiedy kandydaci próbowali odpowiedzieć w swoich punktach, ponownie zadawali pytania.

Czasem to działało, czasem nie.

Schiffa zapytano, czy prezydent Joe Biden „nie miał racji”, stwierdzając w zeszłym tygodniu, że działania Izraela w odpowiedzi na atak terrorystyczny Hamasu były „przesadne”. Po wyrażeniu poparcia dla sposobu, w jaki prezydent potraktował wojnę Izrael-Hamas, Schiffa ponownie zapytano i powiedział: „Nie wiem, czy wyrażam to w sposób, w jaki wyraził to prezydent. Myślę jednak, że ma rację, próbując doprowadzić do wynegocjowanego porozumienia, w ramach którego zrobimy dłuższą przerwę, abyśmy mogli wydostać zakładników i zapewnić dalszą pomoc”.

Garvey zaatakował regulacje jako przyczynę kryzysu mieszkaniowego w Kalifornii, ale gdy naciskano go, aby określić, z jakich konkretnych polityk miałby się wycofać, wypowiadał się ogólnikowo. Zapytany ponownie, powiedział: „Widzimy, że koszty mieszkań stale rosną z jednego prostego powodu. Weźmy młodych dorosłych. Młodych dorosłych nie stać na najważniejszy kapitał w swoim życiu… Dlatego ciągle wracam do pomysłu otwarcia bram i ograniczenia inflacji”.

Inne momenty:

Podczas ostatniej debaty posłanka Barbara Lee (ze stanu Kalifornia) pokłóciła się z Garveyem i potępiła go za besztanie kandydatów w kwestii bezdomności, podczas gdy ona sama kiedyś nie korzystała z schronienia. Podczas tego spotkania Garvey powiedział jej: „Bardzo mi przykro, że przez to przeszłaś”.

Zapytana, w jaki sposób osiągnęła w Kongresie wyniki w zakresie rozwiązania kryzysu bezdomności, Lee przytoczyła kwestię rozszerzenia Grupy Zadaniowej Agencji ds. Bezdomności i innych proponowanych przepisów. Zapytano ją również o jej wezwanie do wprowadzenia minimalnej płacy wynoszącej 50 dolarów za godzinę i jej wpływu na małe firmy. Zauważając, że jest właścicielką i prowadzi firmę, powiedziała: „Wiem, co oznacza produktywność pracowników — oznacza to, że trzeba dbać o swoich pracowników i zapewnić im płacę wystarczającą na utrzymanie”.

Schiff stwierdził, że „nie ma wątpliwości, że w Kalifornii mamy problem z przestępczością, zwłaszcza jeśli chodzi o napady z rozbiciem i kradzieżą”, wskazując jednocześnie, że kiedy Garvey „grał w baseball”, pracował jako prokurator w biurze prokuratora USA.

Na granicy Garvey powiedział, że Biden „otworzył śluzy i wywołał kryzys w Stanach Zjednoczonych. To on powinien zintensyfikować działania i zamknąć granicę”.

Porter zapytano, dlaczego po pięciu latach w Kongresie czekała do zeszłego tygodnia z wprowadzeniem 10-punktowego planu rozwiązania kryzysu. Zwróciła uwagę na swoją pracę jako rzecznika konsumentów, ale następnie ponownie poproszono ją o odpowiedź. „Od dnia, w którym zostałam wybrana, zajmuję się kwestiami mieszkaniowymi i dużo o tym mówię oraz o wyzwaniach, przed którymi stoi moja rodzina” – powiedziała.

Porter w wielu miejscach atakował „wtajemniczonych” z Waszyngtonu, którzy zapewniali miliarderom ulgi podatkowe. „Problem polega na tym, że ciężko pracujący pracownicy, którzy tworzą wartość, nie otrzymują środków wystarczających na przeżycie, podczas gdy osobnicy z Waszyngtonu nadal zapewniają bogatym ogromne ulgi podatkowe”.

W dalszej części debaty Schiff powiedział: „Nie można przejść korytarzami Kongresu bez potknięcia się o pięć osób, które chcą powiedzieć, że wstrząśną Waszyngtonem. W rezultacie nie udaje im się osiągnąć niczego.”

Więcej w przyszłości.

Źródło

Previous articleSprzedawcy zgłaszają problemy związane z przenoszeniem sprzedaży detalicznej offline OnePlus
Next articleNiemcy ostro krytykują groźbę Trumpa dla NATO